SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Żółty napis "obecność" i niżej zielony napis "ogólnopolski konkurs dla młodych artystów", a po prawej stronie kolorowe figury geometryczne

Wystawy

7. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika. Wernisaż wystawy

Miejska Galeria Sztuki (Aleje NMP 64)
2022-11-24, godz. 18:00
Udostępnij

Otwarcie wystawy po zakończonym właśnie 7. Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika wraz z uhonorowaniem laureatów nagród głównych i honorowych wyróżnień.


Konkurs po raz pierwszy ogłoszony został w 2001 roku (odbywa się jako triennale). Każda edycja jest próbą odpowiedzi na pytanie: Jaka jest młoda polska sztuka? Konkurs jest, w pewnym sensie, odwołaniem się do relacji, niezbędnej w edukacji młodych malarzy – mistrza i jego uczniów. Marian Michalik - artysta malarz z Częstochowy - był twórcą znakomitych martwych natur, budowanych ze zwykłych, powtarzających się przedmiotów - rekwizytów. Emanujące tajemnicą trwania, układające się w cykle tematyczne obrazy cieszą się niesłabnącym powodzeniem publiczności. Sam Marian Michalik był skromnym, lubianym w środowisku człowiekiem, interesował się twórczością młodszych kolegów, wspierał ich i dzielił się wiedzą malarską. Jako partner, nie jako mentor – i właśnie ten rodzaj relacji organizatorzy chcieli zachować w zasadach konkursu. Oczekiwaniem wobec prac zgłaszanych na konkurs było świadome budowanie autorskiego języka wypowiedzi artystycznej, a nie naśladowanie stylu Michalika, ani nawet inspirowanie się nim.


Jury doceniło 37 uczestników konkursu, których prace składają się na wystawę. Spośród tego grona wyłoniono 7 laureatów - nagród regulaminowych i wyróżnień honorowych. Wystawa potrwa do 29 stycznia 2023 roku. Towarzyszy jej katalog.