SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Portret mężczyzny po lewej stronie, a pod nim fragmenty pocztówek. Obok napis "Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej"

Wystawy

Wernisaż wystawy „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”

Muzeum Częstochowskie, Pawilon Wystawowy (Park im. S. Staszica)
2023-04-01, godz. 15:00
Udostępnij

Otwarcie wystawy „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”


Muzeum Częstochowskie zabierze zwiedzających w podróż po słynnych uzdrowiskach ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, których sława sięgała poza granice kraju.


Kto przyjeżdżał do leczniczych wód i czy na pewno tylko w celach kuracyjnych? Jaka muzyka dominowała podczas licznych potańcówek? Opowieść przedstawiona na wystawie przeniesie nas w okres od XVI wieku do lat 20. i 30. XX wieku i przedstawi przedwojenną historię uzdrowisk.


Ekspozycja poświęcona jest wybranym uzdrowiskom ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, które stanowiły wówczas słynne źródła wód naturalnych. Narracja wystawy porusza m.in. tematykę lekarsko-zabiegową, wątek związany z modernizmem w kontekście architektury uzdrowiskowej czy też wątek rozrywki (muzyka, sport, kluby towarzyskie). Zaaranżowany zostanie m.in. fragment dworca kolejowego, gabinet zabiegowy oraz charakterystyczne miejsca nawiązujące do najpopularniejszych uzdrowisk.


Ekspozycja ma charakter autorsko-kolekcjonerski i prezentuje archiwalia, ikonografię oraz muzealia ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego (pomysłodawcy i autora scenariusza). Na wystawie zostaną pokazane również eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum Stomatologii Piotr Kuźnik.


Józef Piłsudski, regularny kuracjusz Druskienik, tak w 1924 r. zachwalał to polskie wówczas uzdrowisko: „Doktorzy zalecają, bym jechał leczyć się za granicę, a ja pragnę na lato wyjechać do Druskienik. Doktorzy mają swoją politykę, a ja swoją. Gdyby oni znali kresy, tamtejsze drzewa, powietrze i lud tamtejszy, nasze potrawy i przyzwyczajenia, na pewno zmieniliby swoją politykę […]”.


Podczas trwania wystawy Muzeum przygotuje także wydarzenia towarzyszące: wykłady, warsztaty i pokazy filmowe. Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących wkrótce.


Wystawę prezentować będziemy do 2 lipca 2023 r.


Zapraszamy!