SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Film

Wolni. Podróż do wnętrza

Kino Studyjne OKF Iluzja (al. Najświętszej Maryi Panny 64)
2024-07-06, godz. 13:00 2024-07-07, godz. 13:00 2024-07-14, godz. 16:30 2024-07-18, godz. 16:30
Udostępnij

Klimatyczny, wyciszający i dający wytchnienie…


„Wolni. Podróż do wnętrza” to zaproszenie do doświadczenia pięknego, kojącego przeżycia i zastanowienia się nad tym, jak odszukać siebie. To sielskie obrazy przyrody, codziennej pracy, szukania sensu oraz prawdziwej radości i wolności.


Co sprawia, że ludzie w XXI wieku postanawiają porzucić świat pełen wygód i na całe życie zamknąć się w surowych murach klasztoru? Czy to efekt bezgranicznej miłości do Boga czy może ucieczka przed problemami świata? A może potrzeba spokoju i harmonii, której nie daje skomplikowana rzeczywistość?


– Idea powstania filmu narodziła się w tragicznym czasie pandemii. W jej trakcie byłem częścią zespołu profesjonalistów prowadzących kampanie społeczne. Za cel postawiliśmy sobie zebranie funduszy na pomoc zakonnikom, którzy nie mogli sprzedawać swoich produktów i nie mieli pieniędzy na zakup pożywienia, nawet gdybymieli taką możliwość. Lubię myśleć, że z dobrych decyzji, które podejmujemy czasem w życiu, wychodzą wielkie i nieoczekiwane rzeczy – mówi reżyser obrazu Santos Blanco. – Kiedy ograniczenia w poruszaniu się uległy rozluźnieniu i udało nam się opuścić zamknięcie, wyreżyserowałem kampanię reklamową dla Fundacji DeClausura. Spędziłem wówczas cztery dni w klasztorze, mieszkając z mnichami. Po powrocie zacząłem zagłębiać się w tematykę klasztornego, ukrytego życia – tak wyjątkowego i nieznanego w XXI wieku – dodaje. – W jednej z pierwszych książek, które przeczytałem, znalazłem słowa papieża Franciszka, które mnie zmroziły. Odnosząc się do mnichów i mniszek, powiedział on: „Świat i Kościół potrzebuje was jako drogowskazów, które oświetlają drogę mężczyznom i kobietom naszych czasów”. Zacząłem się zastanawiać, jaką filozofię życia czy też wewnętrzną pełnię mają w sobie ci ludzie, że papież stawia ich za przykład, nazywając oświetlającymi nas latarniami – mówi reżyser.


źródło: https://tiny.pl/dp9nr