
Wystawy
Małgorzata Bryndza - „Pomiędzy materią a plamą” – wernisaż
Konduktorownia (ul. Piłsudskiego 34/36)
2025-03-15, godz. 18:00
Wystawa malarstwa autorstwa Małgorzaty Bryndza pt. „Pomiędzy materią a plamą” przedstawia obrazy w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego, które skupiają się wokół tematyki abstrakcji i martwej natury. Autorka znajduje inspirację w naturze i emocjach. Każdy obraz opowiada inną historię, złożoną z warstw farb i tekstur, tworząc indywidualną interpretację świata, oddającą subtelność natury. Prace na wystawie „Pomiędzy materią a plamą” pozwalają swobodnie wędrować wyobraźni, są grą abstrakcyjnych form, intensywnych barw i fakturalnych efektów.
W malarstwie Małgorzaty Bryndza najważniejszy jest kolor. Posługiwanie się przez nią gęstą materią farby, wynika z kreacji wizji i poszukiwania oryginalnego sposobu opisywania rzeczywistości. Otaczająca rzeczywistość stanowi dla niej jedynie inspirację, odchodzi od jej naśladowania. W tym malarstwie ważniejsze są wrażenia, jakie widz odbiera za pomocą koloru oraz faktury, które przenoszą go w odkrywczą podróż po powierzchni płótna. Martwe natury zatracają wszelkie poczucie materii, zmierzają ku abstrakcji. Przedmioty są jedynie zarysem, a ich forma ma charakter sugestywny.
Gruba materia farby jest niezwykle ważnym elementem obrazów Małgorzaty Bryndzy. Nadaje im dynamizmu i głębi. Kolor, materia malarskiego tworzywa, przetarcia oraz zróżnicowanie faktur to wszystko środki świadomie użyte dla wzmocnienia działania. Widz odbiera jedynie zestawy barw oraz jakości faktur. Obrazy tworzące wystawę „Pomiędzy materią a plamą” skłaniają do interpretacji, stając się wizualnym dialogiem między rzeczywistością a ludzkimi przeżyciami, zapraszając do odkrywania nieznanych obszarów artystycznej ekspresji.
Małgorzata Bryndza, urodzona w 1989 r. w Częstochowie, jest absolwentką Wydziału Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie), gdzie w 2013 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni Komunikatu wizualnego, prof. AJD, dr hab. Andrzeja Desperaka oraz absolwentką Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką użytkową oraz projektowaniem obuwia. W swoich obrazach nie tworzy dokumentu podobieństwa. Tworzy obraz danej sytuacji, upraszczając jego odwzorowanie. Skupia się na budowaniu wrażenia, eliminując przy tym opisowość poszczególnych przedmiotów. Celem jej twórczości są prace nastawione na wartość estetyczną i przekonującą siłę wyrazu.
źródło: https://tiny.pl/dhnrq