Wystawy
Krzysztof Kamil Malewicz. RAJ - wystawa
Miejska Galeria Sztuki (Aleja NMP 64)
2026-06-14 2026-06-15 2026-06-16 2026-06-17 2026-06-18 2026-06-19 2026-06-20 2026-06-21 2026-06-22 2026-06-23 ...-2026-06-28
Tytuł wystawy Krzysztofa Kamila Malewicza odnosi się o wielorakich, często spauperyzowanych interpretacji biblijnego pojęcia Raju. Artysta,
nawiązując do innych tekstów kultury: albumu muzycznego Kaczmarski,
Gintrowski, Łapiński; powieści Michałą Witkowskiego czy tytułu książki
Mariusza Szczygła „Zrób sobie raj” stworzył cykl prac o przesłaniu
społecznym. W jego ujęciu – kreowanym przez nas samych rajem jest
zjawisko konsumpcjonizmu i towarzyszący mu agresywny marketing, którego
mniej lub bardziej świadomie stajemy się ofiarami. Malewicz
przeprowadza widza przez intensywny nadmiar bodźców (pierwsza część
wystawy), prowadząc – w dalszej części wystawy – do autorefleksji i
wyciszenia.
Tytułowy „Raj” autor interpretuje następująco:
Raj to historia o przytłaczającej codzienności, gdzie atakowani
jesteśmy nadmiarem nieistotnych informacji. Konsument jest
przebodźcowany i zmęczony. Monotonia, powtarzalność i bylejakość tworzą
szum, który prowadzi do degradacji odbiorcy. W prześmiewczy sposób
interpretuję „oferty nie do odrzucenia”, codzienne, wyjątkowe promocje z
gazetek reklamowych i aplikacji. (…) Wyśmiewam to, że zadawalają nas, konsumentów „małe lepkie przyjemności”.
Wszystkie dzieła na wystawę powstały w 2026 roku. Są to oleje i akryle
na płótnie oraz prace na papierze w technice mieszanej, gdzie malarstwo
przeplata się z grafiką, a grafika z malarstwem. Autor najchętniej
określa niektóre z prac jako obiekty malarskie.
Krzysztof Kamil Malewicz ur. 7 września 1981 w Białymstoku.
Od 1998 r. – 2003 r. pracował jako fotoreporter redakcji „Życia Bytomskiego”, gdzie oprócz codziennych zleceń realizował wiele autorskich fotoreportaży jak np. „Ślady – historia szybu Krystyna KWK Szombierki Bytom”, „Dzień jak co dzień” – historia człowieka ulicy, czy „Śladami Hrabiego Drakuli – opowieść o Transylwanii. W latach 1997 -2002 związany z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów przy MDK nr 1 w Bytomiu.
W 2002 roku uzyskał dyplom technika organizacji reklamy broniąc dyplom z
fotografii reklamowej w Studium Reklamy przy ZSZ im. Romualda
Mielczarskiego w Katowicach.
Od 2005- 2010 związany z nieformalną częstochowską Grupą Artystyczną Naciapane.
W 2007 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w Pracowni druku Wypukłego
prof. Ewy Zawadzkiej w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w
Częstochowie.
Od 2011 roku związany z Okręgiem Częstochowskim Związku Polskich
Artystów Plastyków jako wolontariusz, od 2013 r. członek ZPAP OC, od
grudnia 2014 r. wiceprezes d/s artystycznych, a od lutego 2019 r. – dwie
kadencje jako prezes ZPAP Okręgu Częstochowskiego. W 2022 roku
odznaczony Złotą Odznaką ZPAP, w listopadzie 2025 r. otrzymał Odznakę
Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Autor i kurator wystaw, wielokrotny komisarz plenerów miejskich i jurajskich, organizator wydarzeń. Projektuje plakaty, afisze i okładki wydawnictw towarzyszących wystawom, nawiązuje w swoich projektach do twórczości ludowej. Aby uzyskać taki efekt często wykonuje je w technice drzeworytu lub gipsorytu.
źródło: https://tiny.pl/n1wggfz1x
