Typograficzna reklama festiwalu

Literatura

Festiwal Poezja Jest Najważniejsza

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater (ul. Dąbrowskiego 1)
2021-12-09, godz. 18:30 2021-12-10, godz. 18:30 2021-12-11, godz. 19:00
Udostępnij

Dokładnie od 9 do 11 grudnia 2021 w Częstochowie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza. Zatem w programie nowego festiwalu literackiego w mieście znajdziemy między innymi spotkania autorskie z poetkami i poetami, Turniej Jednego Wiersza oraz koncert muzyczny. I tak na scenie zobaczymy m.in. Aleksandra Wiernego, Karolinę Kułakowską, Konrada Górę, Roberta Rybickiego. Ponadto na finał wystąpi zespół Jaźna. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


W dobie kultury obrazkowej, w czasach medialnie opanowanych przez modne insta i tik-tok poezja musi być „pozytywnie bezczelna” ─ czytamy w Manifeście Programowym Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza. ─ Poezja spychana w kąt musi głośno przypominać się, a zarazem upominać się o należne jej miejsce. Przyszła więc pora na to, żeby zjednoczyć się i zaprosić do działania poetki i poetów, zarówno z naszego miasta, jak i tych przyjezdnych, o których głośno w Polsce.


Żywa poezja nie może obejść się bez konkursowej batalii z bezpośrednią oceną jurorską i spotkań oko w oko. Wychodzimy bowiem z założenia, że proza sobie radzi – ma się dobrze na księgarskich półkach, ale nie jednoczy tak silnie jak poezja. Dlatego będziemy gromko i bezczelnie powtarzać tę jedną tezę – POEZJA JEST NAJWAŻNIEJSZA!


Program Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza


9 grudnia


▶︎ Spotkanie z Karoliną Kułakowską

godz. 18:30 • Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1)

Karolina Kułakowska jest poetką, prozaiczką i malarką, uzyskała dyplom z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, opublikowała m.in. „Sztalugę w oknie” (2007), „Puste muzea” (2013), „Drugie cesarstwo” (2017). Na swoim literackim koncie ma również książkę prozatorską „Dziki marzyciel, opowieść o Oskarze Kokoschce” (2021). Zdobyła Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut roku. Publikowała m.in. w „Pokoleniach”, „sZAFa”, „PKPzin” i innych.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Zwolska-Płusa.


▶︎ Turniej Jednego Wiersza

godz. 20:00 • Kawiarnia Alternatywa 21 (Stary Rynek)

Turniej Jednego Wiersza to konkurs literacki przeznaczony dla osób piszących wiersze. Konkurs polega na prezentacji jednego wiersza podczas wydarzenia na żywo. Wystarczy więc przyjść na Turniej, zgłosić się podczas wydarzenia i przeczytać swój utwór przed publicznością. Przedstawione wiersze ocenia jury. Na osobę, która zwycięży, czeka nagroda pieniężna w wysokości 200 złotych. Ponadto można zdobyć pakiety książek. W jury Turnieju Jednego Wiersza podczas Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza zasiądą: Karolina Kułakowska, Janusz Pawlikowski i Tomasz Florczyk.

Turniej poprowadzi Artur Bratek.


10 grudnia


▶︎ Spotkanie bezautorskie Dogmy

godz. 18:30 • Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1)


▶︎ Spotkanie z Aleksandrem Wiernym

godz. 19:00 • Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1)

Aleksander Wierny jest filozofem z wykształcenia, zawodowo zajmował się dziennikarstwem, obecnie pracuje jako urzędnik. Pisze poezję i prozę, na swoim literackim koncie ma kryminały „Światło” (2009) i „Teraz” (2012), horror „Krew i strach” (2015) i autobiografię „Matka mojego dziecka” (2003). Opublikował dwa tomy poetyckie „Sygontka” (2019) i „Częstochowa” (2020), obydwa zostały nominowane do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku „Orfeusz”. Tom poetycki „małe nowe ciała” (2021) i powieść „Słabnące światło sierpniowego słońca” (2021) to jego najnowsze książki.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Suskiewicz.


11 grudnia


▶︎ Spotkanie z Konradem Górą i Robertem Rybickim

godz. 19:00 • Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1)

Konrad Góra jest poetą, tłumaczem, wydawcą, aktywistą społecznym, autorem sześciu tomów poezji, między innymi „Nie” (2016), „Kalendarz majów” (2019), „Dzień został w nocy. Wiersze miłości i z nienawiści” (2021). Jest współredaktorem wrocławskiego artzina „Papier w dole”. Jego wiersze ukazały się w „Studium”, „Odrze”, „Monadzie”, „Portrecie”. Zwyciężał w Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka we Wrocławiu i Gliwicach. Zdobył Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2020 za tom „Kalendarz majów”, za który był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike.

Robert Rybicki jest poetą, pedagogiem-happenerem, byłym redaktorem pisma artystycznego „Plama” w Rybniku. Opublikował kilka książek poetyckich, między innymi „Dar Meneli” (2017), „Podręcznik naukowy dla onironautów” (2018), „POGO GŁOSEK” (2019). W 2021 roku ukazały się tłumaczenia jego poprzednich publikacji: „Dar Meneli” jako „Squatters' Gift” w angielskim przekładzie Marka Tardiego oraz „Gram, mózgu” jako „Gram mozku” w czeskim przekładzie Petra Motýla. Rybicki został laureatem Górnośląskiej Nagrody Poetyckiej „Juliusz” w Rybniku. Organizuje cykl OPEN MIC w Krakowie.

Spotkanie poprowadzi Marcin Zegadło.


▶︎ Koncert zespołu Jaźna

godz. 20:15 • Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1)

Jaźna to połączenie jazzu z punkiem i poezją, improwizacja muzyczna i tekstowa, słowo walczące z muzyką. To autorski projekt stworzony przez grupę przyjaciół. To oryginalne brzmienie przepełnione improwizacją. ─ Gramy, recytujemy, krzyczymy o miłości, Bogu, Ziemi, kobietach i mężczyznach. Nasze koncerty są podróżami, zaklęciami, przekleństwami, modlitwami ─ pisze o osobie zespół. Jaźna wystąpi w składzie: Astek Cuprjak (gitara, śpiew), Lewy (gitara), Kania (perkusja), Natalia Bembnista (saksofon, śpiew), Michał Kaniecki (bas), Sławomir Forysiak (bębny), Dorota Cuprjak (śpiew), Rafał Cuprjak (krzyki, melorecytacja).