SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Dziesięć kwadratów, w których znajdują się rysunki martwej natury

Wystawy

Wystawa „Życie martwej natury”

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza (al. Armii Krajowej 36a)
2022-10-10, godz.
Udostępnij

Wystawa w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (al. Armii Krajowej 36a) pod tytułem Życie martwej natury prezentuje rysunki wykonane w uzupełniającej pracowni dyplomowej z zakresu rysunku, prowadzonej przez dr hab. Magdalenę Snarską prof. UJD.


Każdy student wystawia jedną z prac wykonanych w semestrze zimowym w roku akademickim 2021/22. Koncepcja wystawy opiera się na zaaranżowaniu we wspólnej prezentacji rysunków, indywidualnie wybranych przez każdego z autorów. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wystawianych dzieł jest przedstawienie, jako tematu, pracownianej martwej natury.


Tytuł wystawy zawiera w sobie paradoks istnienia życia w przedmiotach martwych, co staje się możliwe jedynie w rzeczywistości sztuk plastycznych. Wrażliwa wyobraźnia twórcy, obserwującego martwą naturę w pracowni, pozwala przedmiotom martwym ożyć w tworzonym dziele, które jest w pewnym sensie ich portretem. Tak dzieje się naturalnie dzięki zdolnościom artysty oraz jego wytężonej pracy.


Prezentowane prace obrazują bez wątpienia indywidualne emocje oraz temperament każdego ze studentów, są jednak w rysunkach uczucia, które były dla wszystkich wspólne, a które z przyjemnością obserwowałam - radość z powrotu do pracy w pracowni.


Czas pracy zdalnej aktywnie przyczynił się do tęsknoty za możliwością pracy w grupie. Ustronie uczelnianej pracowni, w której każdy adept sztuki odkrywa prawdę o własnej wyobraźni i zmaga się z rysunkiem w otoczeniu koleżanek i kolegów dzielących tę samą pasję, nabrało nowej wartości. Powrót w to miejsce, którego wartość zaczęła być bardziej widoczna z perspektywy nieoczekiwanej izolacji, zaznaczył się autentyczną euforią w pracy.


Jej wynikiem są znakomite rysunki prezentowane na wystawie, których powstawaniu miałam zaszczyt towarzyszyć jako pedagog, a także jako autor unikatowych martwych natur.


Kurator wystawy dr hab. Magdalena Snarska prof. UJD