SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Człowiek roku 1915 - Walenty Miłaczewski

15 listopada 2023
Rysunkowy portret historyka Juliusza Sętowskiego
Udostępnij

Pracował jako nauczyciel w Częstochowie, był instruktorem gimnastyki w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” oraz w Częstochowskim Kole Gimnastycznym, udzielał się jako działacz dobroczynny, patriotyczny i niepodległościowy. W roku 1915 został naczelnikiem gniazda częstochowskiego „Sokoła”.

middle-Walenty.jpg

Walenty Miłaczewski urodził się w 1882 r. w Częstochowie. Od ok. 1913 r. pracował jako nauczyciel gimnastyki w Gimnazjum Wincentego Szudejki w Częstochowie. W maju 1915 r. Magistrat miasta Częstochowy zatrudnił go również jako nauczyciela gimnastyki w miejskich szkołach elementarnych (początkowo na okres 1,5 miesiąca). Udzielał się społecznie: przed rokiem 1914 był jednym z czołowych działaczy Towarzystwa Gimnastycznego (TG) „Sokół”, a od początku 1915 r. do kwietnia tegoż roku (kiedy Niemcy zakazali działalności TG „Sokół”) pełnił funkcję naczelnika gniazda częstochowskiego.

Przynajmniej od roku 1913 do 1914 r. był gospodarzem Częstochowskiego Koła Gimnastycznego (z siedzibą przy ulicy Szkolnej 12, obecnie Dąbrowskiego 14). Miłaczewski angażował się w szereg przedsięwzięć o charakterze patriotycznym i dobroczynnym: w 1916 r. był członkiem komitetu wykonawczego uroczystości 125-rocznicy Konstytucji 3 Maja, 1 listopada 1915 r. był opiekunem (odpowiedzialnym za dzielnicę miasta Częstochówkę oraz ulicę Siedmiu Kamienic) podczas kwesty „Częstochowa dla biednej dziatwy szkolnej”. W latach 1916–1918 był członkiem komisji gimnastyczno-sportowej Komitetu Wielkiej Kwesty „Ratujcie Dzieci” - wraz z Leonem Jaroszem i Julianem Lewandowskim przygotowywał dzieci i młodzież szkół częstochowskich do pokazów gimnastycznych, które odbywały się podczas tejże kwesty.

We wrześniu 1916 r., gdy w Częstochowie powstała komenda Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP), Walenty Miłaczewski został zastępcą komendanta ZHP Wincentego Szudejki. Od 8 października do marca 1917 r. był drużynowym IV Drużyny Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego. W październiku 1918 r. wraz z grupą czołowych działaczy TG „Sokół”, wszedł w skład sztabu organizacji Obrona Narodowa. Organizacja ta brała udział w rozbrajaniu Niemców w Częstochowie 10 i 11 listopada 1918 r. Od 11 listopada do 18 grudnia 1918 r. Miłaczewski był zastępcą komendanta Obrony Narodowej.

W latach 30. mieszkał w Miasteczku Kraińskim, powiat Wyrzysk (obecnie Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim). Pracował jako urzędnik Polskich Kolei Państwowych, był działaczem Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. W 1936 r. był zawiadowcą odcinka drogowego I klasy Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Toruniu. Odznaczono go Srebrnym Krzyżem Zasługi (1936). Zmarł najprawdopodobniej w 1947 r.

Cykle CGK - Autorzy