SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

9/2020

Pobierz PDF

TWARZE MUZYKI

Częstochowa zawsze doceniała jazz i sztukę. Co może zatem wyniknąć z połączenia tych dwóch dziedzin? Wystawa fotografii Andrzeja Tyszko pod tytułem „TOMASZ STAŃKO i Twarze muzyki”, którą będzie można zobaczyć od 18 września do 31 października w Sali Poplenerowej Miejskiej Galerii Sztuki. Wystawie towarzyszy album „Twarze muzyki” z kolekcją zdjęć Andrzeja Tyszko, portretującego najsławniejszych artystów polskiej sceny muzycznej.


Andrzej Tyszko marzył o malarstwie, ale jego droga artystyczna przebiegła w taki sposób, że dziś jest jednym z najbardziej znanych fotografów portretujących gigantów polskiej sceny muzycznej. Chyba nie ma zatem czego żałować. Jest autorem blisko dwustu okładek płyt, plakatów i portretów wybitnych muzyków. Druga gałąź jego działalności to zdjęcia do kampanii reklamowych największych światowych marek. W szkole średniej kochał sport, po maturze wyjechał do pracy do Niemiec. Tam wykańczał muzyczne studio nagraniowe, kupił sprzęt fotograficzny, po czym wrócił do Polski. Szybko poznał Tomka Tomaszewskiego, z którym połączyła go pasja i przyjaźń. Dzięki niemu związał się ze sceną muzyczną, robiąc pierwsze zdjęcia zespołowi Kombi. Tak rozpoczęła się jego przygoda z muzykami i muzyką.


W latach 70. XX wieku był zaangażowany w pracę Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego - tu został współzałożycielem Grupy Twórczej „Zwyczajna 44”. Owocem pracy tej grupy było pięć socrealistycznych wystaw, stanowiących odzwierciedlenie ówczesnej rzeczywistości. Drugim tematem stał się akt. Tyszko przygotował trzy wystawy z nagością jako głównym tematem. Do robienia tych fotografii używał trudnej techniki pędzli świetlnych. Jeden z aktów sprzedał do Galerii Sachi and Sachi w Nowym Jorku. Jednak tym tematem zajmował się głównie dla siebie samego, traktował go jako odpoczynek od świata reklamy. W tym czasie projektował też pierwsze okładki płyt (dla zespołu Zjednoczone Siły Natury – „Mech” oraz Kombi). Z czasem dołączali kolejni artyści, m.in.: Kora, Ewa Bem, Stanisław Sojka, Tadeusz Nalepa, Ryszard Rynkowski, Marek Piekarczyk, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Janusz Olejniczak, Maanam, Lady Pank, VOX, Bajm, De Mono, Walk Away.


W 1989 roku Tyszko znów wyjechał, tym razem do Norwegii. Dzięki znajomej i dotychczasowemu portfolio otrzymał zlecenie od Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego na sfotografowanie całej norweskiej sceny jazzowej. Nic dziwnego, że po zrobieniu blisko dwustu sesji zdjęciowych zakochał się w jazzie. Po powrocie do Polski, w roku 1990, założył autorskie studio fotografii reklamowej – „Tyszko Fotografia” i szybko stał się jednym z najbardziej popularnych fotografów komercyjnych.


Kochał już jazz, więc kiedy poznał Tomasza Stańko, od razu chciał z nim pracować. Zrealizowali razem blisko trzydzieści sesji zdjęciowych. Połączyła ich nie tylko praca zawodowa, ale także przyjaźń. Przyjaciela żegnał takimi słowami: Od prawie czterdziestu lat codziennie ze sobą rozmawialiśmy. Był mi bliski, jak brat. Był dla mnie w wielu aspektach życia wzorem. Tomasz żył muzyką, ale interesował się wszystkim i prawie na każdy temat miał wyrobione zdanie. Był mądrym, odważnym i błyskotliwym człowiekiem. Był wizjonerem. Umiał patrzeć na życie jakby z góry, z dystansem. Jego już nie ma, ale na szczęście pozostawił nam ogromną ilość wspaniałej muzyki. W przepięknych balladach ukazał swoją liryczną, romantyczną stronę, a w mocnych kompozycjach swoją dzikość, złożoność i siłę. Dzięki Twojej muzyce, wspomnieniom i tysiącom zdjęć, jakie Ci przez te lata zrobiłem, będziesz ze mną zawsze.


Wystawa fotografii Andrzeja Tyszko pod tytułem „TOMASZ STAŃKO i Twarze muzyki” w Miejskiej Galerii Sztuki jest kolejną odsłoną prezentacji „Twarze muzyki”, z której autor wyróżnił fotografie przedstawiające swojego zmarłego przyjaciela. Jak sam mówi: Ta wystawa jest moim hołdem i wyrazem mojej braterskiej miłości dla tego wspaniałego człowieka. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć portrety wybitnego jazzmana, a kilkadziesiąt pozostałych fotografii innych muzyków to wybór z całego zbioru zdjęć wykonanych przez Tyszko w ciągu trzydziestu trzech lat.


Wystawie towarzyszy monumentalny album „Twarze Muzyki - fotografia 1982-2015”, który ukazał się w 2015 roku. Zawiera 150 fotografii siedemdziesięciu muzyków i zespołów tamtych czasów. Wystawa „Twarze Muzyki” była dotąd zaprezentowana w czterech galeriach w Polsce, a „Tomasz Stańko 1982-2015” - w pięciu miastach. Obie ekspozycje można było zobaczyć także w Nowym Yorku.


Zainteresowanych fotografiami Andrzeja Tyszko zapraszamy na stronę: www.tyszkoandrzej.com.pl


Sylwia Góra