SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cykle CGK - Autorzy

Cykle CGK:
Rysunkowy portret historyka Juliusza Sętowskiego

Julisz Sętowski

Historyczne teksty Juliusza Sętowskiego od wielu lat cieszą się popularnością wśród czytelników CGK. Najnowsze wcielenie tych tekstów to zabawa w przyznawanie tytułu „Człowieka Roku” postaciom zasłużonym dla Częstochowy. Będziemy skakać po strzałce czasu, poznawać wybitne osobowości i odsłaniać zapomniane karty historii.

Historia

Człowiek roku 1917 - Mieczysław Kokowski

Mieczysław Kokowski był znanym adwokatem, później sędzią, zasiadał w Radzie Miejskiej, udzielał się na niwie politycznej i społecznej, był działaczem patriotycznym.

Ilustrowany portret Rafała Kwaska

Rafał Kwasek

FOMO (fear of missing out) to chroniczny strach przed tym, że coś ważnego nas omija. Choroba cywilizacyjna, która sprawia, że ludzie przykuci są do cyfrowych ekranów. Nieustannie scrollują media społecznościowe w przekonaniu, że już tylko jeden ruch palca dzieli ich od tej najważniejszej informacji, którą trzeba znać, by być kimś. Rafał Kwasek na łamach CGK namawia, by stanąć do tego w kontrze. Podpowiada, w jakie kulturalne rewiry można bezpiecznie uciekać.

Muzyka

Hip-hopowy karnawał

​W tym roku hip-hopowy karnawał w Częstochowie obrodził w klimatyczne imprezy. Właściwie został przedłużony do końca marca, bo muzyczne kluby przez cały miesiąc zapewniły nam masę atrakcji z czarnymi brzmieniami w roli głównej.

Ilustrowany portret Zuzanny Suligi

Zuzanna Suliga

Zuzanna Suliga od lat pisze o częstochowskiej kulturze i zna ją jak nikt inny. Zajrzała we wszystkie zakamarki instytucji kultury, poznała mnóstwo lokalnych artystów i animatorów, zdarła niejedną parę butów, wędrując po wernisażach, koncertach, spotkaniach oraz przedstawieniach. Na łamach CGK dzieli się swoimi obserwacjami (a nawet emocjami) na temat tego, co w naszym mieście warto zobaczyć, usłyszeć i poczuć.

Sztuki wizualne

Z komody babci do sali galerii

​Najczęściej powtarzanym słowem, dotyczącym wystawy „Nieobecni? Obrazy utkane ze wspomnień”, jest „poruszające”. Trudno o lepsze, gdy myślimy o tęsknotach, potrzebie bliskości, bycia dla kogoś ważnym, bycia skądś. Prace Pauliny Bobak są bardzo osobiste, a jednocześnie niezwykle uniwersalne. W Miejskiej Galerii Sztuki można (i naprawdę warto) oglądać je do 8 kwietnia.

Rysunkowy portret Sylwii Góry

Sylwia Góra

Sylwia Góra przygląda się częstochowskiej kulturze z charakterystycznym, reporterskim zacięciem. Lubi zadawać trudne pytania, podnosić sobie (i innym) poprzeczkę oraz siać ferment, który zmusza do namysłu i ożywia nawet najbardziej skostniałe środowiska. Przy tym jednak od lat pozostaje wrażliwa i czuła w stosunku do wszystkich przejawów sztuki w pędzącym na oślep współczesnym świecie.

Teatr

Ile jeszcze Madagaskarów?

Madagaskar – wyspa u wybrzeży Afryki, która w zbiorowej wyobraźni II Rzeczypospolitej była symbolem niespełnionego nigdy marzenia o Polsce kolonialnej, która wszystkich Innych, którzy nie są wystarczająco polscy (a konkretnie Żydów), wyśle właśnie tam. Polsce się nie udało, ale robią to autorka scenariusza Magdalena Drab i reżyserka spektaklu „Madagaskar” Gosia Dębska. Od razu zastrzegam, że spektakl w wykonaniu Teatru Żydowskiego i niezależnego Teatru PAPAHEMA grany był w Teatrze im. Adama Mickiewicza niestety tylko dwa razy, 10 marca. Sala była pełna i myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprosić aktorki i aktorów do Częstochowy raz jeszcze. A wierzcie mi, naprawdę warto.

Rysunkowi portret Adama Markowskiego

Adam Markowski

Nazwa cyklu odnosi się do terminu fotograficznego i dosłownie oznacza to, że klatkę filmu wystawia się na światło dwukrotnie. Dzięki fotografiom Adama Markowskiego widzimy zarówno fragmenty dzieł, jak i ich autorów w procesie twórczym. Nasz fotograf odwiedza pracownie, kulisy spektakli, koncertów i inne miejsca, gdzie lokalnie tworzy się sztuka. Zagląda tam, gdzie my, odbiorcy sztuki, raczej nie mamy wstępu.

Sztuki wizualne

W artystycznej pracowni Pauliny Taranek

Prace do tzw. „teczki” niezbędnej dla każdego, komu marzą się studia na ASP, Paulina Taranek przygotowywała w domu rodzinnym. Z czasem, kiedy działalność artystyczna nabrała rozpędu, konieczne było stworzenie „prawdziwej” pracowni. Gdy szukano odpowiedniej miejscówki wybór padł na ponadstuletnią kamienicę (pochodzącą z 1905 r.). Na jej budowę prapradziadek malarki zaciągnął pożyczkę w Piotrkowskim Towarzystwie Kredytowym. Wynosiła dokładnie 2 800 rubli, a miesięczna spłata - 98 rubli (do dziś w rodzinnym archiwum pozostają dokumenty tej transakcji).

Sławomir Domański

Częstochowa, którą Sławomir Domański pamięta z przełomu lat 80. i 90., była kolorowa i drapieżna. W kinach i „na video” królowały filmy z gatunku sztuk walki. Wówczas słabo docierały do niego prawa człowieka i hasła równości. Dziś chciałby przypomnieć sobie ludzi i miejsca, które tworzyły bogaty krajobraz naszego miasta, bo jego „powidok” blednie coraz bardziej. Będzie poszukiwał tutaj starych klisz pamięci, które postara się wywoływać i utrwalać w swoim „skromnym” laboratorium, zanim spłowieją do cna. Patronem i wzorem niech będzie mu Marek Nowakowski i jego warszawskie powidok".

Fotografia

Powidoki Jacentego Dędka

Katarzyna Dędek mówi, że jej mąż pracuje nad tematami w sposób totalny. Z częstochowskim fotografem, Jacentym Dędkiem, autorem projektu „42-200”, poświęconego Częstochowie rozmawia Sławek Domański.​

Sylwia Bielecka

Sylwia Bielecka

Czasy są trudne, trwa pełna mobilizacja, a pomimo tego brakuje rąk na pokładzie. Niedobory także wśród tych, którzy mają pisać co, gdzie i kiedy. Sylwia Bielecka przeczytała w życiu parę książek, obejrzała kilka wystaw, spektakli i filmów. O częstochowskiej kulturze pisywała regularnie dawno temu. W zastępstwie, jak trzeba, gotowa na nowe wyzwania tu i teraz.

Sztuki wizualne

Wojowniczki. Zamiast kwiatów na Dzień Kobiet

​Kobiety Bliskiego Wschodu to nie tylko te w burkach i chustach na głowie, przemykające ze spuszczonym wzrokiem w towarzystwie męża lub brata. To także dzielne wojowniczki, które z bronią w ręku walczą o swój nienaniesiony na mapy świata kraj. Kurdyjki odbijały nawet miasta z rąk ISIS. To o nich opowiada wystawa fotografii i malarstwa. Do koniecznego zobaczenia – w Regionalnym Ośrodku Kultury.

Rysunkowy portret Sylwii Góry

Sylwia Góra

„Herstorie” to cykl tekstów o częstochowskich artystkach, poetkach, pisarkach, muzyczkach, animatorkach. Tych zapomnianych oraz tych, które dziś nadają naszemu miastu rytm i sens. To również kontrapunkt do męskiej narracji o częstochowskiej kulturze. Próba przywrócenia stanu równowagi oraz usłyszenie i przypomnienie głosu zapomnianych i niedocenianych kobiet.

Sztuki wizualne

Malarstwo monumentalne

Jej nazwisko może zmylić niejedną czytelniczkę i czytelnika – Zofia Baudouin de Courtenay. Sama nieustająco łamię sobie język próbując je poprawnie wymówić. Ta malarka, która zasłynęła przede wszystkim z witraży, mozaik i polichromii, jest jednak bardzo mocno związana z Częstochową.

Rysunkowy portret Kacpra Kapsy

Kacper Kapsa

Kacper Kapsa to prawdziwy człowiek renesansu: DJ, bloger, socjal media ninja, koneser rajdów samochodowych i zasłużony animator kultury. W internetowym wcieleniu CGK będzie tropił to, co w częstochowskiej kulturze skrywa się w cieniu, a ma potencjał, by za chwilę pojawić się na pierwszym planie. Będzie oprowadzał po zakamarkach lokalnej muzyki, sztuki i literatury.

Muzyka

Żadnych bad tripów, liczy się tylko TRIP.

Nie wiem, co planowaliście w tym roku, ale postawcie na TRIP., ponieważ jest to bardzo dobry kierunek dla muzycznych podróży.

Rysunkowi portret Adama Markowskiego

Adam Markowski

Jak brzmi nasze miasto? CGK Live Sessions to nasz sposób, żeby to sprawdzić. Zapraszamy częstochowskich muzyków - dajemy im przestrzeń, czas i po prostu słuchamy, co z tego wyniknie. Kolekcjonujemy przeróżne dźwięki (klasyczne, jazzowe, hiphopowe, elektroniczne, rockowe, bluesowe itd.), by przy ich pomocy zbudować oryginalny soundtrack Częstochowy. Warto nadstawić ucha, warto zwrócić uwagę na te mniejsze, muzyczne projekty i przygotować się na niespodziewane.

Od Redakcji

„Sztuka Dobra”. Razem zrobiliśmy coś niesamowitego!

​Charytatywna aukcja dzieł sztuki na rzecz najbliższych Adama Florczyka „Sztuka Dobra” już za nami. Piątek, 16 grudnia zapamiętamy na zawsze. W sali Ośrodka Kultury Filmowej – Kina Studyjnego „Iluzja” wydarzyły się rzeczy wielkie. To był wieczór tytułowego dobra, pełen wzruszeń, emocji i refleksji.

Rysunkowy portret Magdy Fijołek

Magda Fijołek

Ten cykl to spojrzenie na częstochowską kulturę kogoś, kto od lat ją obserwuje - jako dziennikarka, widzka, recenzentka i czasem animatorka. Magda Fijołek nigdy nie przestaje być ciekawa i głodna tego, co kulturalnego dzieje się w naszym mieście. Musi spróbować każdej nowej propozycji i na własnej skórze przekonać się, czy warto.

Muzyka

Żyjmy kolorowo

Ostatnia płyta zespołu Cheap Tobacco - „Szum”, wydana w roku 2018, narobiła dużo szumu na polskiej scenie muzycznej. Ten szum szybko przełożył się na nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii „blues”. We wrześniu tego roku grupa wydała nowy krążek - „Zobaczmy siebie”. Czy album ten powtórzy sukces poprzedniego? Wygląda na to, że tak.

Rysunkowy portret Adama Florczyka

Adam Florczyk

Cykl "Kultura Mówiona" to pomysł, by opowiadać o częstochowskiej kulturze słowami osób, które ją współtworzą jako artyści i animatorzy. Rozmawiamy z nimi o ważnych miejscach, inicjatywach, imprezach, zjawiskach, fenomenach. Spotykamy się twarzą w twarz i po prostu gadamy o kulturze, bo to miło tak.

Kultowe miejsca

Rozmowa z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK „Gaude Mater”

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” od wielu lat jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Częstochowy. Dzieje się tam dużo, intensywnie i bardzo różnorodnie. Z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK, rozmawiamy o najważniejszych obszarach działań tej instytucji, największych sukcesach i wyzwaniach oraz o aspektach, w których kultura „off-line” ma przewagę nad kulturą „on-line”.​

Rysunkowy portret Adama Florczyka

Adam Florczyk

Dekadę temu funkcjonował blog, który był autorskim patentem na to, żeby wgryźć się w miasto, poznać je i - kto wie - może nawet pokochać. Dziś „Częstolovechowa” powraca jako cykl tekstów w CGK. Będzie może odrobinę bardziej poważnie (autor trochę się postarzał), formalnie i analitycznie, ale emocje pozostaną równie intensywnie. Bowiem nadal najlepiej jest pisać o kulturze poprzez osobiste emocje.

Muzyka

Podwójny jubileusz

Koniec sierpnia to w Częstochowie tradycyjnie czas na święto miasta. Od dziesięcioleci ma ono sprawdzoną formułę: duży, plenerowy koncert (zazwyczaj w popowej/rockowej estetyce), obudowany pakietem mniejszych wydarzeń. Tym razem trafiła nam się dodatkowo znacząca koniunkcja jubileuszy. Podczas 30. Dni Częstochowy swoje 40-lecie będzie świętował zespół T.Love.

Rysunkowy portret Magdy Fijołek

Magda Fijołek

Kulturę trzeba dobrze obgadać. Skonfrontować swoje wrażenia, odczucia i refleksje z innymi. Można przy okazji kłócić się, wspólnie zachwycać lub razem trwać w obojętności. Ważne, by nie przerywać dialogu i rozbudowywać narracje. Magda Fijołek od lat rozmawia z artystami o częstochowskiej kulturze, bo nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz.

Sztuki wizualne

Rozmowa z Bartłomiejem Stypką

Rozmowa z Bartłomiejem Stypką - częstochowskim artystą, który od najmłodszych lat zainteresowany jest wszelkimi wizualnymi działaniami w przestrzeni miejskiej w tym szeroko pojmowanym graffiti. Szczególnie bliska jest mu technika ręcznie wycinanego szablonu. Prowadzi własną pracownię malarską udoskonalając tą technikę. Oprócz tego czynnie działa w tkance miejskiej.​

Rysunkowy portret Daniela Zalejskiego

Daniel Zalejski

„Edukacja przyDomowa” to propozycja terenowych lekcji dla małych odkrywców, przygotowana przez naszego speca od miejskiej turystyki. Będą to lokalne wycieczki inspirowane podstawą programową młodszych klas szkoły podstawowej – łatwe do zrealizowania dla każdego rodzica. Edukacyjne mikrowyprawy, które w ostatnich latach zyskują na popularności.

Wycieczki

Skarby Rakowa

Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.