SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cykle CGK - Autorzy

Cykle CGK:
Ilustrowany portret Zuzanny Suligi

Zuzanna Suliga

Zuzanna Suliga od lat pisze o częstochowskiej kulturze i zna ją jak nikt inny. Zajrzała we wszystkie zakamarki instytucji kultury, poznała mnóstwo lokalnych artystów i animatorów, zdarła niejedną parę butów, wędrując po wernisażach, koncertach, spotkaniach oraz przedstawieniach. Na łamach CGK dzieli się swoimi obserwacjami (a nawet emocjami) na temat tego, co w naszym mieście warto zobaczyć, usłyszeć i poczuć.
Muzyka

Pink Floyd. Niech będzie głośno!

Wieczór, 30 listopada przejdzie do historii jako ten, w którym reprezentacja Polski wyszła z grupy podczas mundialu w Katarze (dokonała tego pierwszy raz od 36 lat!). W kronice Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zapisze się zaś jako dzień spotkania poświęconego „Animals”. O wybitnym albumie Pink Floyd opowiedział znakomity dziennikarz muzyczny Piotr Metz.​

Rysunkowy portret Sylwii Góry

Sylwia Góra

Sylwia Góra przygląda się częstochowskiej kulturze z charakterystycznym, reporterskim zacięciem. Lubi zadawać trudne pytania, podnosić sobie (i innym) poprzeczkę oraz siać ferment, który zmusza do namysłu i ożywia nawet najbardziej skostniałe środowiska. Przy tym jednak od lat pozostaje wrażliwa i czuła w stosunku do wszystkich przejawów sztuki w pędzącym na oślep współczesnym świecie.

Literatura

Poezja jest najważniejsza, bo...

"Poezja jest najważniejsza, bo...". Swojej odpowiedzi na to pytanie szukali – przy okazji drugiej edycji Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza, która odbyła się w Częstochowie w dniach 16-20 listopada – poeci i poetki, ale też osoby związane z literaturą na różne sposoby.

Ilustrowany portret Rafała Kwaska

Rafał Kwasek

FOMO (fear of missing out) to chroniczny strach przed tym, że coś ważnego nas omija. Choroba cywilizacyjna, która sprawia, że ludzie przykuci są do cyfrowych ekranów. Nieustannie scrollują media społecznościowe w przekonaniu, że już tylko jeden ruch palca dzieli ich od tej najważniejszej informacji, którą trzeba znać, by być kimś. Rafał Kwasek na łamach CGK namawia, by stanąć do tego w kontrze. Podpowiada, w jakie kulturalne rewiry można bezpiecznie uciekać.

Teatr

Imponujące improwizacje

Jedno jest pewne: żeby to zrozumieć, trzeba to zobaczyć i przeżyć. Dlatego warto zajrzeć do kawiarni Alternatywa 21 w najbliższą sobotę o godzinie 19.00.

Rysunkowy portret historyka Juliusza Sętowskiego

Julisz Sętowski

Historyczne teksty Juliusza Sętowskiego od wielu lat cieszą się popularnością wśród czytelników CGK. Najnowsze wcielenie tych tekstów to zabawa w przyznawanie tytułu „Człowieka Roku” postaciom zasłużonym dla Częstochowy. Będziemy skakać po strzałce czasu, poznawać wybitne osobowości i odsłaniać zapomniane karty historii.

Historia

Człowiek roku 1929 - Dorota Hassenfeld

Kolejna odsłona cyklu "Historyczny Człowiek Roku". Tym razem opowiadamy o Dorocie Hassenfeld.

Rysunkowy portret Sylwii Góry

Sylwia Góra

„Herstorie” to cykl tekstów o częstochowskich artystkach, poetkach, pisarkach, muzyczkach, animatorkach. Tych zapomnianych oraz tych, które dziś nadają naszemu miastu rytm i sens. To również kontrapunkt do męskiej narracji o częstochowskiej kulturze. Próba przywrócenia stanu równowagi oraz usłyszenie i przypomnienie głosu zapomnianych i niedocenianych kobiet.

Sztuki wizualne

Jestem po prostu malarką…

Bohaterką listopadowego herstorycznego portretu jest Beata Bebel-Karankiewicz.

Sylwia Bielecka

Sylwia Bielecka

Czasy są trudne, trwa pełna mobilizacja, a pomimo tego brakuje rąk na pokładzie. Niedobory także wśród tych, którzy mają pisać co, gdzie i kiedy. Sylwia Bielecka przeczytała w życiu parę książek, obejrzała kilka wystaw, spektakli i filmów. O częstochowskiej kulturze pisywała regularnie dawno temu. W zastępstwie, jak trzeba, gotowa na nowe wyzwania tu i teraz.

Muzyka

Jego portret

5 listopada 2021 r. skończył 80 lat. Ale obchodzi je już od ponad roku, jak przystało na poważny jubileusz. W sobotę, 12 listopada świętował z przytupem w Częstochowie, przy okazji uświetniając 45-lecie Miejskiej Galerii Sztuki. Włodzimierz Nahorny, nestor polskiej sceny muzycznej, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, multiinstrumentalista. ​

Rysunkowi portret Adama Markowskiego

Adam Markowski

Jak brzmi nasze miasto? CGK Live Sessions to nasz sposób, żeby to sprawdzić. Zapraszamy częstochowskich muzyków - dajemy im przestrzeń, czas i po prostu słuchamy, co z tego wyniknie. Kolekcjonujemy przeróżne dźwięki (klasyczne, jazzowe, hiphopowe, elektroniczne, rockowe, bluesowe itd.), by przy ich pomocy zbudować oryginalny soundtrack Częstochowy. Warto nadstawić ucha, warto zwrócić uwagę na te mniejsze, muzyczne projekty i przygotować się na niespodziewane.

Muzyka

Superkocik

Superkocik to młody zespół z Częstochowy, który wyrasta z tradycji jangle-pop, ale nie boi się łączyć jej z dream-popem I rock’n’rollem.

Rysunkowy portret Magdy Fijołek

Magda Fijołek

Ten cykl to spojrzenie na częstochowską kulturę kogoś, kto od lat ją obserwuje - jako dziennikarka, widzka, recenzentka i czasem animatorka. Magda Fijołek nigdy nie przestaje być ciekawa i głodna tego, co kulturalnego dzieje się w naszym mieście. Musi spróbować każdej nowej propozycji i na własnej skórze przekonać się, czy warto.

Muzyka

Żyjmy kolorowo

Ostatnia płyta zespołu Cheap Tobacco - „Szum”, wydana w roku 2018, narobiła dużo szumu na polskiej scenie muzycznej. Ten szum szybko przełożył się na nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii „blues”. We wrześniu tego roku grupa wydała nowy krążek - „Zobaczmy siebie”. Czy album ten powtórzy sukces poprzedniego? Wygląda na to, że tak.

Literatura

Blisko 10 godzin z „Wiedźminem”

Częstochowski Dzień Fantastyki był dobrą okazją, by rozegrać turniej w gwinta, wziąć udział w konkursie na najlepsze przebranie, a także przekonać się, czy pamięta się najdrobniejsze szczegóły z sagi Andrzeja Sapkowskiego. Wielbiciele Wiedźmina byli zachwyceni!

Rysunkowy portret Kacpra Kapsy

Kacper Kapsa

Kacper Kapsa to prawdziwy człowiek renesansu: DJ, bloger, socjal media ninja, koneser rajdów samochodowych i zasłużony animator kultury. W internetowym wcieleniu CGK będzie tropił to, co w częstochowskiej kulturze skrywa się w cieniu, a ma potencjał, by za chwilę pojawić się na pierwszym planie. Będzie oprowadzał po zakamarkach lokalnej muzyki, sztuki i literatury.

Muzyka

Ambient na czas chaosu

W trudnych momentach to właśnie u Bojanka szukam ukojenia. Pomimo że jego ostatni singiel brzmi „No positive solution”, muzyka i tak koi rozedrgane wnętrze.

Rysunkowi portret Adama Markowskiego

Adam Markowski

Nazwa cyklu odnosi się do terminu fotograficznego i dosłownie oznacza to, że klatkę filmu wystawia się na światło dwukrotnie. Dzięki fotografiom Adama Markowskiego widzimy zarówno fragmenty dzieł, jak i ich autorów w procesie twórczym. Nasz fotograf odwiedza pracownie, kulisy spektakli, koncertów i inne miejsca, gdzie lokalnie tworzy się sztuka. Zagląda tam, gdzie my, odbiorcy sztuki, raczej nie mamy wstępu.

Sztuki wizualne

W pracowni Janusza „Burzy” Burzyńskiego

Ten adres znają wszyscy artyści. Przy ul. Jasnogórskiej mieści się sklep plastyczny. A po sąsiedzku pracownia Janusza „Burzy” Burzyńskiego.

Rysunkowy portret Adama Florczyka

Adam Florczyk

Cykl "Kultura Mówiona" to pomysł, by opowiadać o częstochowskiej kulturze słowami osób, które ją współtworzą jako artyści i animatorzy. Rozmawiamy z nimi o ważnych miejscach, inicjatywach, imprezach, zjawiskach, fenomenach. Spotykamy się twarzą w twarz i po prostu gadamy o kulturze, bo to miło tak.

Kultowe miejsca

Rozmowa z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK „Gaude Mater”

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” od wielu lat jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Częstochowy. Dzieje się tam dużo, intensywnie i bardzo różnorodnie. Z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK, rozmawiamy o najważniejszych obszarach działań tej instytucji, największych sukcesach i wyzwaniach oraz o aspektach, w których kultura „off-line” ma przewagę nad kulturą „on-line”.​

Rysunkowy portret Adama Florczyka

Adam Florczyk

Dekadę temu funkcjonował blog, który był autorskim patentem na to, żeby wgryźć się w miasto, poznać je i - kto wie - może nawet pokochać. Dziś „Częstolovechowa” powraca jako cykl tekstów w CGK. Będzie może odrobinę bardziej poważnie (autor trochę się postarzał), formalnie i analitycznie, ale emocje pozostaną równie intensywnie. Bowiem nadal najlepiej jest pisać o kulturze poprzez osobiste emocje.

Muzyka

Podwójny jubileusz

Koniec sierpnia to w Częstochowie tradycyjnie czas na święto miasta. Od dziesięcioleci ma ono sprawdzoną formułę: duży, plenerowy koncert (zazwyczaj w popowej/rockowej estetyce), obudowany pakietem mniejszych wydarzeń. Tym razem trafiła nam się dodatkowo znacząca koniunkcja jubileuszy. Podczas 30. Dni Częstochowy swoje 40-lecie będzie świętował zespół T.Love.

Rysunkowy portret Magdy Fijołek

Magda Fijołek

Kulturę trzeba dobrze obgadać. Skonfrontować swoje wrażenia, odczucia i refleksje z innymi. Można przy okazji kłócić się, wspólnie zachwycać lub razem trwać w obojętności. Ważne, by nie przerywać dialogu i rozbudowywać narracje. Magda Fijołek od lat rozmawia z artystami o częstochowskiej kulturze, bo nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz.

Sztuki wizualne

Rozmowa z Bartłomiejem Stypką

Rozmowa z Bartłomiejem Stypką - częstochowskim artystą, który od najmłodszych lat zainteresowany jest wszelkimi wizualnymi działaniami w przestrzeni miejskiej w tym szeroko pojmowanym graffiti. Szczególnie bliska jest mu technika ręcznie wycinanego szablonu. Prowadzi własną pracownię malarską udoskonalając tą technikę. Oprócz tego czynnie działa w tkance miejskiej.​

Rysunkowy portret Daniela Zalejskiego

Daniel Zalejski

„Edukacja przyDomowa” to propozycja terenowych lekcji dla małych odkrywców, przygotowana przez naszego speca od miejskiej turystyki. Będą to lokalne wycieczki inspirowane podstawą programową młodszych klas szkoły podstawowej – łatwe do zrealizowania dla każdego rodzica. Edukacyjne mikrowyprawy, które w ostatnich latach zyskują na popularności.

Wycieczki

Skarby Rakowa

Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.