Cykle CGK - Autorzy
- Autorzy
- Kategorie

Człowiek roku 1917 - Mieczysław Kokowski
Mieczysław Kokowski był znanym adwokatem, później sędzią, zasiadał w Radzie Miejskiej, udzielał się na niwie politycznej i społecznej, był działaczem patriotycznym.

Hip-hopowy karnawał
W tym roku hip-hopowy karnawał w Częstochowie obrodził w klimatyczne imprezy. Właściwie został przedłużony do końca marca, bo muzyczne kluby przez cały miesiąc zapewniły nam masę atrakcji z czarnymi brzmieniami w roli głównej.

Z komody babci do sali galerii
Najczęściej powtarzanym słowem, dotyczącym wystawy „Nieobecni? Obrazy utkane ze wspomnień”, jest „poruszające”. Trudno o lepsze, gdy myślimy o tęsknotach, potrzebie bliskości, bycia dla kogoś ważnym, bycia skądś. Prace Pauliny Bobak są bardzo osobiste, a jednocześnie niezwykle uniwersalne. W Miejskiej Galerii Sztuki można (i naprawdę warto) oglądać je do 8 kwietnia.

Ile jeszcze Madagaskarów?
Madagaskar – wyspa u wybrzeży Afryki, która w zbiorowej wyobraźni II Rzeczypospolitej była symbolem niespełnionego nigdy marzenia o Polsce kolonialnej, która wszystkich Innych, którzy nie są wystarczająco polscy (a konkretnie Żydów), wyśle właśnie tam. Polsce się nie udało, ale robią to autorka scenariusza Magdalena Drab i reżyserka spektaklu „Madagaskar” Gosia Dębska. Od razu zastrzegam, że spektakl w wykonaniu Teatru Żydowskiego i niezależnego Teatru PAPAHEMA grany był w Teatrze im. Adama Mickiewicza niestety tylko dwa razy, 10 marca. Sala była pełna i myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprosić aktorki i aktorów do Częstochowy raz jeszcze. A wierzcie mi, naprawdę warto.

W artystycznej pracowni Pauliny Taranek
Prace do tzw. „teczki” niezbędnej dla każdego, komu marzą się studia na ASP, Paulina Taranek przygotowywała w domu rodzinnym. Z czasem, kiedy działalność artystyczna nabrała rozpędu, konieczne było stworzenie „prawdziwej” pracowni. Gdy szukano odpowiedniej miejscówki wybór padł na ponadstuletnią kamienicę (pochodzącą z 1905 r.). Na jej budowę prapradziadek malarki zaciągnął pożyczkę w Piotrkowskim Towarzystwie Kredytowym. Wynosiła dokładnie 2 800 rubli, a miesięczna spłata - 98 rubli (do dziś w rodzinnym archiwum pozostają dokumenty tej transakcji).

Powidoki Jacentego Dędka
Katarzyna Dędek mówi, że jej mąż pracuje nad tematami w sposób totalny. Z częstochowskim fotografem, Jacentym Dędkiem, autorem projektu „42-200”, poświęconego Częstochowie rozmawia Sławek Domański.

Wojowniczki. Zamiast kwiatów na Dzień Kobiet
Kobiety Bliskiego Wschodu to nie tylko te w burkach i chustach na głowie, przemykające ze spuszczonym wzrokiem w towarzystwie męża lub brata. To także dzielne wojowniczki, które z bronią w ręku walczą o swój nienaniesiony na mapy świata kraj. Kurdyjki odbijały nawet miasta z rąk ISIS. To o nich opowiada wystawa fotografii i malarstwa. Do koniecznego zobaczenia – w Regionalnym Ośrodku Kultury.

Malarstwo monumentalne
Jej nazwisko może zmylić niejedną czytelniczkę i czytelnika – Zofia Baudouin de Courtenay. Sama nieustająco łamię sobie język próbując je poprawnie wymówić. Ta malarka, która zasłynęła przede wszystkim z witraży, mozaik i polichromii, jest jednak bardzo mocno związana z Częstochową.

Żadnych bad tripów, liczy się tylko TRIP.
Nie wiem, co planowaliście w tym roku, ale postawcie na TRIP., ponieważ jest to bardzo dobry kierunek dla muzycznych podróży.

„Sztuka Dobra”. Razem zrobiliśmy coś niesamowitego!
Charytatywna aukcja dzieł sztuki na rzecz najbliższych Adama Florczyka „Sztuka Dobra” już za nami. Piątek, 16 grudnia zapamiętamy na zawsze. W sali Ośrodka Kultury Filmowej – Kina Studyjnego „Iluzja” wydarzyły się rzeczy wielkie. To był wieczór tytułowego dobra, pełen wzruszeń, emocji i refleksji.

Żyjmy kolorowo
Ostatnia płyta zespołu Cheap Tobacco - „Szum”, wydana w roku 2018, narobiła dużo szumu na polskiej scenie muzycznej. Ten szum szybko przełożył się na nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii „blues”. We wrześniu tego roku grupa wydała nowy krążek - „Zobaczmy siebie”. Czy album ten powtórzy sukces poprzedniego? Wygląda na to, że tak.

Rozmowa z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK „Gaude Mater”
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” od wielu lat jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Częstochowy. Dzieje się tam dużo, intensywnie i bardzo różnorodnie. Z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK, rozmawiamy o najważniejszych obszarach działań tej instytucji, największych sukcesach i wyzwaniach oraz o aspektach, w których kultura „off-line” ma przewagę nad kulturą „on-line”.

Podwójny jubileusz
Koniec sierpnia to w Częstochowie tradycyjnie czas na święto miasta. Od dziesięcioleci ma ono sprawdzoną formułę: duży, plenerowy koncert (zazwyczaj w popowej/rockowej estetyce), obudowany pakietem mniejszych wydarzeń. Tym razem trafiła nam się dodatkowo znacząca koniunkcja jubileuszy. Podczas 30. Dni Częstochowy swoje 40-lecie będzie świętował zespół T.Love.

Rozmowa z Bartłomiejem Stypką
Rozmowa z Bartłomiejem Stypką - częstochowskim artystą, który od najmłodszych lat zainteresowany jest wszelkimi wizualnymi działaniami w przestrzeni miejskiej w tym szeroko pojmowanym graffiti. Szczególnie bliska jest mu technika ręcznie wycinanego szablonu. Prowadzi własną pracownię malarską udoskonalając tą technikę. Oprócz tego czynnie działa w tkance miejskiej.

Skarby Rakowa
Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.