SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Żółte kalendarze. I gazety
Joanna Skiba

Kto nie chomikuje starych gazet albo kalendarzy, niech pierwszy rzuci makulaturą. Wśród kruchych stron kryje się przecież niejedna ważna data bądź smakowita nowinka sprzed lat. Wystarczy wybrać pierwszy lepszy egzemplarz, by zagłębić się w rozkosznej lekturze. Własny zbiór znacie już na pamięć? To skorzystajcie z naszego, zaglądając do tej rubryki.

Historia

Zapustne wspomnienia

​10 i 11 lutego wypada ostatni weekend karnawału 2024. Wenecja się bawi, Rio szaleje, a my… jemy. Zaczynając od tłustoczwartkowych pączków, na ostatkowych faworkach kończąc. I w odległej – choć nie tak bardzo przecież - perspektywie mając woń ciast wielkanocnych. A zapachy – wiadomo – odblokowują wspomnienia. Mnie przypomniały panią Jałowcową.

Muzyka

10 lat z najważniejszą nagrodą muzyczną świata

​4 lutego świat muzyczny zastygnie w napięciu, czekając na ogłoszenie, kto w tym roku dostaje Grammy – najbardziej prestiżową nagrodę w branży. A czy pamiętacie, że jedną statuetkę małego złotego gramofonu mamy w Częstochowie?

Literatura

Mnie przecież nie unieśmiertelni befsztyk smażony na patelni

​26 grudnia 2023 r. wypadła setna rocznica urodzin Ludmiły Marjańskiej. A wydaje się, że jeszcze nie tak dawno bywała w rodzinnej Częstochowie. I mnóstwo ludzi przychodziło, by pogadać o książkach ze znaną pisarką, poetką, tłumaczką.

Historia

Z historii częstochowskich sylwestrów i karnawałów

Zerknijmy w przeszłość. Niech będzie równe sto lat. Było już po Bożym Narodzeniu i planowano w naszym mieście – jak informował „Goniec Częstochowski” - liczne zabawy sylwestrowe.

Historia

Urodziny genialnego skrzypka

Bronisław Huberman, 130 lat temu cudowne dziecko ze skrzypcami, 110 lat temu wirtuoz światowej sławy, a od 11 lat patron Filharmonii Częstochowskiej, miał 19 grudnia rocznicę urodzin. Już 141., bo przyszedł na świat w 1882 roku.​