SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Żółte kalendarze. I gazety
Joanna Skiba

Kto nie chomikuje starych gazet albo kalendarzy, niech pierwszy rzuci makulaturą. Wśród kruchych stron kryje się przecież niejedna ważna data bądź smakowita nowinka sprzed lat. Wystarczy wybrać pierwszy lepszy egzemplarz, by zagłębić się w rozkosznej lekturze. Własny zbiór znacie już na pamięć? To skorzystajcie z naszego, zaglądając do tej rubryki.

Festiwale

Jubileuszowe wspomnienie

30 września Filharmonia Częstochowska inauguruje 15. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. A pamiętacie jego 10. edycję? To dopiero była impreza!

Muzyka

Na początek zachorował solista

20 września Filharmonia Częstochowska zaczyna kolejny, jubileuszowy sezon artystyczny – już 80. A jaki był ten pierwszy, zaraz po wojnie?

Historia

Hitlerowsko-polska harmonia

Od napaści Niemiec na Polskę 85 lat temu zaczęła się II wojna światowa. Jakie były jej pierwsze dni w Częstochowie?

Historia

Ostatnie wakacje przed wojną [CZĘŚĆ CZWARTA]

Jeszcze raz wróćmy do wydarzeń sprzed 110 lat. 28 lipca 1914 r. Austria wypowiedziała wojnę Serbii, dając początek I wojnie światowej. I co dalej?

Historia

Ostatnie wakacje przed wojną [CZĘŚĆ TRZECIA]

Pielgrzymki do Częstochowy to nie było nic nowego. W lipcu 110 lat temu też nie. Inne nowinki w naszym mieście opisywała prasa: prawdziwy teatr, ogród botaniczny, łaźnia i mleczarnia „pasterelizująca” mleko.

Historia

Ostatnie wakacje przed wojną [CZĘŚĆ DRUGA]

Lipiec 110 lat temu w Częstochowie był burzowy i burzliwy. Prasa zanotowała większy niż we wcześniejszych latach urodzaj na spadające z nieba... samoloty. Policja też miała co robić.

Historia

Ostatnie wakacje przed wojną [CZĘŚĆ PIERWSZA]

110 lat temu lato w Częstochowie nie różniło się w zasadzie od innych: upały, burze, pielgrzymki. Gdy nadeszło, chyba nikt nie przypuszczał, że jednak będzie niezwykłe.

Miejskie zjawiska

Muralami lato się zaczyna

Lato 2014… Cóż to była za niezwykła pora roku. Częstochowianie węsząc woń świeżego tynku zadzierali głowy, by dojrzeć coś pod siatkami budowlanymi zwisającymi z budynków, a w powietrzu krążyły tęczowe krople farb.

Film

Mistrz kolki ze śmiechu

23 maja wypada 150. rocznica urodzin Antoniego Fertnera. I nie jest to jedyna w tym roku związana z nim okrągła data: 16 kwietnia minęło 65 lat od śmierci słynnego aktora, jednego z najpopularniejszych przed wojną polskich komików. A urodził się on w Częstochowie.

Historia

Czy Komeda wziął się z „komędy” w Alejach?

23 kwietnia wypada 55. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, a 27 kwietnia – 93. rocznica jego urodzin. Znaczącym przystankiem w życiu znanego kompozytora i jazzmana była… Częstochowa.