SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunkowy portret Kacpra Kapsy

Z notatek kryptooptymisty
Kacper Kapsa

Kacper Kapsa to prawdziwy człowiek renesansu: DJ, bloger, socjal media ninja, koneser rajdów samochodowych i zasłużony animator kultury. W internetowym wcieleniu CGK będzie tropił to, co w częstochowskiej kulturze skrywa się w cieniu, a ma potencjał, by za chwilę pojawić się na pierwszym planie. Będzie oprowadzał po zakamarkach lokalnej muzyki, sztuki i literatury.

Muzyka

Spokój w chaosie, czyli częstochowska muzyka w 2023 roku

​Próby podsumowania często przypominają rachunek sumienia - o czym w danym okresie pamiętaliśmy, a o czym zapomnieliśmy. To też okazja do postanowień, które chce się realizować w niedalekiej przyszłości. Częstochowo, czym nas zaskoczyłaś, a czym nas (niepotrzebne powtórzenie) dopiero zaskoczysz? Sprawdźmy.

Muzyka

Świetni surferzy

​Na ten powrót czekałem. St. City Surfers wrócili do grania i przy okazji wreszcie oficjalnie wydali płytę, która do tej pory krążyła tylko jako legenda.

Muzyka

Fortepianowa higiena ucha

​Stwierdzenie „higiena ucha” utkali podczas swoich audycji jeszcze w „normalnej” Trójce Waglewscy. To coś, co powinno na stałe wejść do słowników i coś, co każdy powinien praktykować obligatoryjnie przynajmniej raz w miesiącu. Ja w jej ramach wybrałem się na recital Janusza Olejniczaka.

Muzyka

Zryw ma sens

​Zrywka raczej do końca swojego żywota pozostanie lokalnym słownym wybrykiem, jednak Zryw ma ambicje wyjść poza lokalność i stać się wydarzeniem, o którym mówi się i chwali także poza Częstochową. I w sumie bardzo im kibicuję.

Muzyka

Mistrzowskie palce Steve’a Nasha

​Czasami robią za głupią szkolną wymówkę, kiedy indziej najmniejszy z nich jest synonimem łatwości. Jednak nie ma co ukrywać, że najczęściej - przynajmniej ostatnio - służą nam za przyrząd do skrolowania treści na smartfonie. Okazuje się jednak, że palce mogą odgrywać większą rolę i doprowadzać do zostania mistrzem świata.

Muzyka

Prawo do wrażliwości

Chris Martin powiedział na samym początku kariery, że gdyby na każdym lotnisku było pianino, to Coldplay wydawałby kilka razy więcej płyt. W Częstochowie wystarczy jedno pianino, by wyczarować debiutancki materiał zespołu blurred pink.

Muzyka

Chaosie krocz za mną

Nie wiem, w którym momencie, ale zanim zdążyliśmy się zorientować, nasze miasto stało się stolicą chaosu. Ambasadorami nowo powstałego miasta stołecznego zostali szorstkie i Marek Pospieszalski. ​

Muzyka

Częstochowskie sklepy płytowe. Odcinek 1?

​Kiedyś tętniły życiem, były inkubatorem dla animatorów kultury, dziś pozostało ich niewiele. Sklepy z płytami nie tylko dla mnie stanowią niezwykłe ważną część życia. Z okazji nadchodzącego Record Store Day postanowiłem przypomnieć o paru miejscach. Mam nadzieję, że będzie to początek małego cyklu.