SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Krążę wokół waszych dźwięków…
Piotr Karoński

„Krążę wokół waszych dźwięków” to cytat z piosenki „Warsaw”, którą grupa Joy Division nagrała na początku swojej działalności. To od niego wszystko się zaczęło. Gdy, jeszcze w szkole podstawowej, po raz pierwszy usłyszał ich utwory, poczuł, że odnalazł swoją muzyczną drogę. Zaczął dostrzegać, że muzyka jest wszędzie - w życiu codziennym, filmie, teatrze, w sztuce, czy literaturze. Od tamtego czasu nieustająco „krąży wokół dźwięków”, chłonie je całym sobą, poszukuje nowych i wraca do tych dobrze mu znanych.

Stara się zamienić na słowa emocje, które powstają za przyczyną nie tylko brzmień, ale również wszelkich innych przejawów kultury i sztuki. Swoimi przemyśleniami chętnie podzieli się ze wszystkimi, którzy zechcą je poznać i spróbować wejść do jego świata.

Literatura

Czeski wieczór z górską zagadką w tle

Dwa spotkania, dwa różne światy, różne miejsca, dwie osobowości, co je łączy? To, co tak silnie działa na wyobraźnię, co wciąga bez reszty i każe sięgać po więcej – literatura.

Muzyka

„Carmina Burana” na koniec sezonu

Początkowo kantata Carla Orffa, która powstała w 1937 roku uznawana była przez niemieckich nazistów za dzieło zdegenerowane. Dziś można ją usłyszeć w salach koncertowych całego świata. Monumentalna „Carmina Burana” zabrzmiała również w Częstochowie. Okazja była szczególna, bo wykonano ją na zakończenie 79. sezonu artystycznego filharmonii.

Muzyka

NsicH – młodość, pozytywna energia i muzyka w Pubie Szafa Gra

​Lubię, gdy ktoś gra w Szafa Gra, a gdy gra coś zupełnie nowego, świeżego, nieznanego, to pożera mnie ciekawość, która każe mi iść, by zobaczyć i posłuchać. W sobotę, 8 czerwca w Szafie grał zespół o enigmatycznej nazwie NsicH. Częstochowska grupa, o której nigdy dotychczas nie słyszałem. Moje wcześniejsze poszukiwania choćby niewielkiej muzycznej próbki formacji nie przyniosły żadnego rezultatu. Poznałem jedynie datę powstania zespołu. Uznałem to za pozytywne zrządzenie losu – im mniej informacji, tym większe emocje.

Teatr

Wojtek Kowalski w czapce Stańczyka

Najnowszy spektakl Wojtka Kowalskiego „Kukla” to opowieść o każdym z nas i dla każdego z nas. Aktor i reżyser kreśli obraz Polaka, a dokładniej wszystkich naszych rodaków, zaopatrzonych w ciężki bagaż przywar, wad i silnie zakorzenionych w polskiej mentalności cech narodowych, z którymi musimy mierzyć się przez całe nasze życie.

Literatura

Jakub Żulczyk opowiada w Częstochowie, o tym co wydarzyło się dawno temu w Warszawie

​Warszawa to miasto trudne, metropolia o wielu twarzach. Wielokrotnie pokaleczone, reanimowane, sklejane z pozostałych fragmentów i ludzkich historii. Silnie osadzone w literaturze. Pisali o nim klasycy polskiej prozy - Bolesław Prus, Leopold Tyrmand, Homer warszawskiej ulicy, czyli Stefan Wiechecki „Wiech”, a także autorzy tworzący w czasach nam współczesnych, jak choćby Szczepan Twardoch, czy Sylwia Chutnik. O Warszawie pisze również Jakub Żulczyk w swojej najnowszej powieści. To właśnie za przyczyną ostatniej książki „Dawno temu w Warszawie”, stanowiącej kontynuację bestselleru „Ślepnąc od świateł”, mogliśmy spotkać się z autorem 15 maja w częstochowskim Hotelu Arche.

Muzyka

Gdy Hans Kloss spotyka Jamesa Bonda… w filharmonii

​„Gala Muzyki Filmowej” to koncertowa nowość, która po raz pierwszy odwiedziła ​Filharmonię Częstochowską. Soliści, balet, a także orkiestra symfoniczna przenieśli widzów do świata najsłynniejszych dzieł kinematografii. W ciągu dwóch i pół godziny przypomniano tematy m.in. z „Gwiezdnych wojen”, „Indiany Jonesa”, „Listy Schindlera” czy „Titanica”.

Muzyka

Słoneczne reggae w częstochowskim mieszkaniu

To przedziwne doświadczenie. Brak sceny, barierek, pracowników ochrony i linii podziału artysta-publiczność…wszystko to pozwala na zupełnie nowe przeżywanie muzyki. Jej siły doświadczyli ci, którzy 11 kwietnia, zjawili się na tajnym występie Grzegorza „Wlazi” Wlaźlaka i Kamila Sucharskiego.

Muzyka

Randy Brecker. Arcymistrz trąbki w Częstochowie

​Randy’ego Breckera i muzyków Piotr Lemańczyk Trio dzielą na co dzień tysiące kilometrów. „Jazzowy Wtorek w Kameralnej” udowodnił, że „mówią” tym samym językiem. Muzyka, szczególnie ta jazzowa, jest bowiem wolna i międzynarodowa. Koncert w Filharmonii Częstochowskiej był prawdziwym popisem nieprzeciętnych instrumentalnych umiejętności.

Muzyka

BAiKowy koncert w restauracji Klimaty

Poznali się na koncercie plenerowym w Złotoryi. On - Piotr Banach, grał wówczas z grupą Indios Bavos, ona - Katarzyna „Kafi” Sondej, występowała z zespołem StandBY. Tak zaczyna się ta bajka, a dokładnie BAiKA, bo pod taką właśnie nazwą występuje duet, który razem stworzyli. Usłyszeliśmy ich 23 lutego w restauracji Klimaty.

Muzyka

Bądź moim natchnieniem

Bądź moim natchnieniem - pod takim tytułem świętowano Walentynki w Filharmonii Częstochowskiej. Przeboje, w wykonaniu Patrycji i Jacka Kotlarskich pochodziły z repertuaru m.in. Andrzeja Zauchy (tytułowy), Zbigniewa Wodeckiego, Krystyny Prońko, Grzegorza Ciechowskiego i Bogusława Meca.