SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Rysunkowy portret Magdy Fijołek

Energiczna eksploratorka
Magda Fijołek

Ten cykl to spojrzenie na częstochowską kulturę kogoś, kto od lat ją obserwuje - jako dziennikarka, widzka, recenzentka i czasem animatorka. Magda Fijołek nigdy nie przestaje być ciekawa i głodna tego, co kulturalnego dzieje się w naszym mieście. Musi spróbować każdej nowej propozycji i na własnej skórze przekonać się, czy warto.

Muzyka

Żyjmy kolorowo

Ostatnia płyta zespołu Cheap Tobacco - „Szum”, wydana w roku 2018, narobiła dużo szumu na polskiej scenie muzycznej. Ten szum szybko przełożył się na nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii „blues”. We wrześniu tego roku grupa wydała nowy krążek - „Zobaczmy siebie”. Czy album ten powtórzy sukces poprzedniego? Wygląda na to, że tak.

Sztuki wizualne

Tu zaszła zmiana

Czy warto wybrać się do Konduktorowni i obejrzeć nowe prace Bartka Stypki? Zdecydowanie tak. Spieszcie się, wystawa trwa tylko do 4 listopada.

Teatr

Lady Makbet

Wszystko, co dotyczy Williama Szekspira jest owiane tajemnicą. Podobno urodził się 23 kwietnia 1564 roku i podobno 23 kwietnia 1616 roku zmarł. Dokumentów poświadczających życie Szekspira jest niewiele: wpisy w księgach parafialnych, zakupy, podatki, pożyczki, żadnych listów, żadnych pewnych rękopisów. Niektórzy poddają nawet w wątpliwość samo istnienie Szekspira. Pytanie: był czy nie był? - dodaje mu tajemniczości. A my, ludzie lubimy tajemnice. Czyżby był to zaplanowany zabieg cenionego twórcy dramatów? Przecież na wątkach tajemnicy zbudowane są jego dzieła.

Historia

Pozostały po nich...

Co prawda słownik biograficzny „Żydzi częstochowscy” został wydany w 2020 roku, z okazji 800-lecia pierwszej wzmianki o Częstochowie, jednak w moje ręce wpadł dopiero teraz. Pandemia nie ułatwiała promocji tej publikacji. Dziś, po lekturze, mogę za to tę pozycję polecić wszystkim, którzy interesują się historią naszego miasta. Najważniejszą jednak rekomendacją do sięgnięcia po tę publikację jest fakt, że nad jej redakcją czuwał Juliusz Sętowski.

Muzyka

Offline

Jesteśmy online non stop. Przynajmniej większość z nas. Telefon w dłoni: w pracy, w szkole, w aucie, w pociągu, kiedy „hipotetycznie” wypoczywamy. Strzelamy fotki, nagrywamy, scrollujemy w poszukiwaniu treści ważnych i tak zwyczajnie z nudów. Instagram, Tik Tok, Facebook, Youtube, Messenger. Coraz bardziej nie umiemy być offline. Większość z nas nie umie usiedzieć w ciszy, nie robić „nic”. I o tym wszystkim właśnie jest najnowsza płyta Meek, oh Why? - artysty pochodzącego z naszego miasta, który dwa lata temu znalazł się w gronie częstochowskich Twarzy Przyszłości.

Film

Filmy złoto!

Każdego roku z ciekawością czekam na wyniki „Złotej Piątki”, plebiscytu widzów mojego ulubionego Kina Studyjnego OKF Iluzja. Sama czasem głosuję, czasem nie – ale nie ukrywam, że wybór innych oglądających zawsze porównuję ze swoimi faworytami. Czasami się dziwię, niejeden raz czymś pozytywnym zaskoczę, innym razem wybór jest dla mnie oczywisty – bo film w szerokim tego słowa znaczeniu jest po prostu popularny.

Film

Dokument w kinie

Przyznaję. Lubię oglądać filmy dokumentalne. Dzięki nim poznaję ludzi, świat, wydarzenia, zjawiska takimi, jakimi są - bez słodyczy, bez wygładzeń. Dokumenty czasami rozczulają, czasami złoszczą i budzą bunt, ale przede wszystkim uczą.

Historia

Zapomniany geniusz

​W październiku 2012 r. patronem Filharmonii Częstochowskiej został Bronisław Huberman. Wcześniej, w roku 1997, odbył się pierwszy Festiwal Wiolinistyczny jego imienia. Kiedy wejdziecie do częstochowskiej świątyni muzyki, zobaczycie wmurowaną przy głównym wejściu tablicę pamiątkową poświęconą wielkiemu skrzypkowi.

Teatr

Historia zatoczyła koło?

W środku zimy, w naszym „najpiękniejszym ze światów”, pojawiają się w częstochowskim teatrze światy „wymyślone” Voltaire’a. Czy rzeczywiście wymyślone?

Kultowe miejsca

Artystyczna piwnica na Stradomiu

Od jakiegoś czasu intrygowało mnie czym właściwie jest Galeria 4 Arte, która do niedawna była znana jako Galeria „Pod Arkadami”. Zastanawiałam się wielokrotnie, w którym dokładnie miejscu przy ul. 1 Maja może funkcjonować.