Teatr
Ile jeszcze Madagaskarów?
Madagaskar – wyspa u wybrzeży Afryki, która w zbiorowej wyobraźni II Rzeczypospolitej była symbolem niespełnionego nigdy marzenia o Polsce kolonialnej, która wszystkich Innych, którzy nie są wystarczająco polscy (a konkretnie Żydów), wyśle właśnie tam. Polsce się nie udało, ale robią to autorka scenariusza Magdalena Drab i reżyserka spektaklu „Madagaskar” Gosia Dębska. Od razu zastrzegam, że spektakl w wykonaniu Teatru Żydowskiego i niezależnego Teatru PAPAHEMA grany był w Teatrze im. Adama Mickiewicza niestety tylko dwa razy, 10 marca. Sala była pełna i myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprosić aktorki i aktorów do Częstochowy raz jeszcze. A wierzcie mi, naprawdę warto.
Z kopyta kulig rwie, hej kulig rwie
Na scenie ośmioro aktorów, troje muzyków, a także tytułowy skandal (i to nie jeden!). A to wszystko w rytm takich przebojów jak m.in. „Jesteśmy na wczasach", „Mamona", „Poszłabym za tobą" czy „Za ostatni grosz".
Każdej roli ofiarowuję coś z siebie
Na częstochowskiej scenie był Panem Młodym z „Wesela”, Gustawem ze „Ślubów panieńskich” czy Cliffem Lewisem z „Miłości i gniewu”. Wygłaszał monodram „Pamiętnik wariata”, wystąpił nawet jako… Sakramencki Kazek-król rock’n’rolla i Potwór Liściożerca. W sobotę, 28 stycznia Antoni Rot świętować będzie 35-lecie pracy artystycznej.
„Makbet”. Opowieść o żądzy władzy i człowieku, który nie cofnie się przed niczym
- „Makbet” jest wręcz wstrząsająco aktualny. Dzieło, które powstało w XVII wieku w zasadzie komentuje rzeczywistość, w której obecnie żyjemy – zaznacza André Hübner-Ochodlo. Spektakl w jego reżyserii zobaczymy na częstochowskiej scenie 21 i 22 stycznia.
A dzieci pytają: Kapturku, coś ty zrobiła!
Spektakl w reżyserii Dariusza Wiktorowicza daleki jest od klasycznej wersji. Tu do lasu trafiamy przez fotograficzne atelier, Gajowy podgląda świat przez lunetę, a Wilk uczy Kapturka wyrafinowanej sztuki wycia.
Twardowski i Pawlikowska-Jasnorzewska w Salonie
Końcówka 2022 r. przyniosła w Częstochowie nie tylko dwie premiery teatralne, ale i przedświąteczny 156. „Salon Poezji”, wypełniony utworami ks. Jana Twardowskiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
„Czerwony Kapturek”, czyli premiera na mikołajki
Po latach przerwy na scenę Teatru im. Adama Mickiewicza powraca „Czerwony Kapturek”. Tym razem za reżyserię spektaklu zabrał się Dariusz Wiktorowicz. Według zapowiedzi będzie to wersja daleka od klasycznej, choć wartości i morał pozostaną niezmienne. Premiera już w sobotę, 3 grudnia.
Imponujące improwizacje
Jedno jest pewne: żeby to zrozumieć, trzeba to zobaczyć i przeżyć. Dlatego warto zajrzeć do kawiarni Alternatywa 21 w najbliższą sobotę o godzinie 19.00.
Mickiewicz zremiksowany
W tym roku mija dwusetna rocznica wydania „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Przyjęło się, że zapoczątkowały one polski romantyzm i do dziś mocno rezonują w naszej literaturze oraz tzw. „polskiej mentalności”. 20 sierpnia, z okazji tego jubileuszu oraz obchodzonego obecnie Narodowego Roku Romantyzmu, na deskach częstochowskiego Teatru imienia Adama Mickiewicza (sic!), wystawiony został specjalny spektakl „Choć czas te dzieje wymazał z pamięci”.