SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Częstochowskie powidoki
Sławomir Domański

Częstochowa, którą Sławomir Domański pamięta z przełomu lat 80. i 90., była kolorowa i drapieżna. W kinach i „na video” królowały filmy z gatunku sztuk walki. Wówczas słabo docierały do niego prawa człowieka i hasła równości. Dziś chciałby przypomnieć sobie ludzi i miejsca, które tworzyły bogaty krajobraz naszego miasta, bo jego „powidok” blednie coraz bardziej. Będzie poszukiwał tutaj starych klisz pamięci, które postara się wywoływać i utrwalać w swoim „skromnym” laboratorium, zanim spłowieją do cna. Patronem i wzorem niech będzie mu Marek Nowakowski i jego warszawskie powidok".

Literatura

„Czarne owce” są nam potrzebne

​Spotkanie, które odbyło się w częstochowskim Muzeum Haliny Poświatowskiej 15 czerwca wokół książki „Niewierni Wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele”, było kameralne i sympatyczne, chociaż tematy poruszane w wywiadach Kazimierza Sowy wcale do lekkich i przyjemnych nie należały.

Film

Trudne początki kina. Braci Krzemińskich droga do Częstochowy

16 czerwca, w samo południe w częstochowskich Alejach zostanie odsłonięta tablica poświęcona Antoniemu Krzemińskiemu który - razem ze starszym bratem Władysławem - zapisał się w historii, jako prekursor polskiej kinematografii. Z tej okazji przypominamy drogę, którą przebyli wizjonerzy, zanim otworzyli legendarne kino Odeon.

Film

Bo w kinie nie chodzi o to, by nadążać za popularnymi trendami

​Na powrót Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich czekało wielu. Reaktywacja odbyła się w Klubie Politechnik, a jej termin był szczególny – 50 lat temu oddano do użytku tutejszą salę kinową, a Dyskusyjny Klub Filmowy (który organizował tegoroczną imprezę) otrzymał nazwę „Rumcajs". Jednym z jego pierwszych gości był Krzysztof Zanussi, który w tym roku ponownie spotkał się z częstochowskimi miłośnikami kina.

Film

Henryk Kluba. Nie tylko częstochowskie wątki

Reżyser filmowy, aktor, momentami dziennikarz, ceniony pedagog i wieloletni rektor łódzkiej filmówki, absolwent II LO im. R. Traugutta oraz Studium przy Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Był m.in. jednym z „ludzi z szafą” i jednym z „ssaków” w szkolnych etiudach Romana Polańskiego, zagrał też u Jerzego Skolimowskiego i Stanisława Barei.

Film

W częstochowskim „starym kinie”

Sławek Domański ma wiele pasji, a jedną z nich od bardzo dawna jest film, zwłaszcza ten z dużego ekranu (najlepiej OKF-u). Teraz postanowił przypomnieć czasy, gdy w naszym mieście działało blisko 50 kin. O początkach X muzy rozmawia z Agnieszką Pobratyn, autorką książki o kulturze teatralnej i filmowej w Częstochowie.

Fotografia

Powidoki Jacentego Dędka

Katarzyna Dędek mówi, że jej mąż pracuje nad tematami w sposób totalny. Z częstochowskim fotografem, Jacentym Dędkiem, autorem projektu „42-200”, poświęconego Częstochowie rozmawia Sławek Domański.​

Muzyka

Na przekór i pod prąd

- Czy jestem najlepszy? W sztuce nie ma najlepszych. Najlepszym można być w sporcie – mówi Krzysztof Majchrzak, „Muzyk roku” w „ Plebiscycie JAZZ 2022”. Opowiada o swojej bezkompromisowości, fascynacji niskimi dźwiękami, częstochowskich korzeniach i drugim domu - Francji.