SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Rysunkowi portret Adama Markowskiego

Podwójna ekspozycja
Adam Markowski

Nazwa cyklu odnosi się do terminu fotograficznego i dosłownie oznacza to, że klatkę filmu wystawia się na światło dwukrotnie. Dzięki fotografiom Adama Markowskiego widzimy zarówno fragmenty dzieł, jak i ich autorów w procesie twórczym. Nasz fotograf odwiedza pracownie, kulisy spektakli, koncertów i inne miejsca, gdzie lokalnie tworzy się sztuka. Zagląda tam, gdzie my, odbiorcy sztuki, raczej nie mamy wstępu.

Sztuki wizualne

W pracowni Janusza „Burzy” Burzyńskiego

Ten adres znają wszyscy artyści. Przy ul. Jasnogórskiej mieści się sklep plastyczny. A po sąsiedzku pracownia Janusza „Burzy” Burzyńskiego.

Sztuki wizualne

W pracowni graficznej Krystyny Szwajkowskiej

Krystyna Szwajkowska uczy litografii w Wydziale Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Uprawia grafikę od ponad 20 lat, w szczególności litografię, ale także suchą igłę, akwafortę oraz malarstwo i rysunek.

Sztuki wizualne

W pracowni malarskiej Marka Rachwalika

Kontrast pomiędzy malarstwem Marka Rachwalika, a jego pracownią i trybem pracy jest niesamowity. Jego obrazy są pełne kolorów, szczegółów i dzikości. Czasem jest to psychodeliczna podróż w kosmos inspirowana kadrami komiksów Moebiusa, czasem - fascynująca mieszanka świata wiejskich samoróbek i heavymetalowej ikonografii, podana w formie kojarzącej się z komputerowymi clipartami zaprojektowanymi na halucynogennym wspomaganiu. Rachwalik estetyzuje to, co niekoniecznie jest w dobrym guście, przepracowuje młodzieńcze, kulturowe miłostki i flirtuje z kampem.

Fotografia

W pracowni fotograficznej Pawła Romana

​Wizyta w pracowni Pawła Romana to podróż w czasie do fundamentów fotografii. I nie chodzi tylko o to, że metoda, jaką Paweł Roman się posługuje, ma ponad sto lat (fotografie na szkle w technice mokrego kolodionu), bo wyobrażam sobie, że we współczesnym świecie można by nawet zrobić z niej mechaniczny show biznes, oparty na sentymencie do wszystkiego, co retro. Paweł Roman zamiast tego robi magię.

Sztuki wizualne

W pracowni malarskiej Jacka Łydżby

Malarstwo płonące kolorami - tak w skrócie można opisać twórczość Jacka Łydżby. To koktajl aniołów, balonów, samolotów, filigranowych postaci skąpanych w najczystszych i najświeższych barwach, jakie można sobie wyobrazić. Sam artysta mówi, że miesza farby tak, aby żółty był bardziej żółty, a niebieski prawdziwie niebieski, a kolor powoduje, że obraz zyskuje dźwięk. Zapraszamy w odwiedziny do pracowni malarskiej Jacka Łydżby.

Muzyka

Próba Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”

​Na początku pandemii, po wprowadzeniu lockdownu, wszyscy byliśmy pod wrażeniem Włochów, którzy zbierali się – w większych lub mniejszych grupach - na balkonach i w oknach swoich domów, by śpiewać.

Sztuki wizualne

W pracowniach malarskich Anny i Tomasza Lubaszków

​Naturalny rytm pór roku to wewnętrzny mechanizm, który jako gatunek ludzki mamy głęboko zakodowany w naszym DNA. Kiedyś przecież całe życie było poukładane wokół tych cyklicznych zmian. Według nich wędrowaliśmy jako plemiona, według nich funkcjonowaliśmy w pierwszych osadach i wsiach.