SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Członkowie chóru  „Collegium Cantorum” w trakcie próby

Próba Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”

16 lutego 2022
Rysunkowi portret Adama Markowskiego
Udostępnij

Na początku pandemii, po wprowadzeniu lockdownu, wszyscy byliśmy pod wrażeniem Włochów, którzy zbierali się – w większych lub mniejszych grupach - na balkonach i w oknach swoich domów, by śpiewać. To był ich sposób na oderwanie się od trudów zamknięcia i forma podziękowania dla lokalnych służb medycznych. Bo muzyka jest świetnym sposobem na te trudniejsze momenty. A naukowcy od zawsze powtarzają, że dzięki śpiewaniu możemy być zdrowsi, spokojniejsi i szczęśliwsi. Że śpiew, przede wszystkim ten grupowy, jest jednym z najlepszych antydepresantów.


Tę teorię z całą pewnością mogą potwierdzić członkowie Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”. Ich próby to nie tylko transowa rozśpiewka, czy ćwiczenia nakierowane na nabieranie wręcz matematycznej perfekcji w śpiewaniu. Wspólny śpiew to dla nich przede wszystkim wielka przyjemność. Warto zatem skorzystać z ich pozytywnej energii.


Jesteśmy na finiszu zimy, w połowie lutego. Szaro, buro i zimno. Niecierpliwie czekamy na pierwsze mocniejsze promienie słońca. Ale zanim poprawimy sobie nastrój pogodą, warto wybrać się do Filharmonii (choćby 17 lutego na „Karnawał trwa! Czwartkowy wieczór z Chórem” lub 1 marca na „Śledzik z Chórem”). Chór pod dyrekcją Janusza Siadlaka bardzo dobrze wpłynie na Wasze samopoczucie.


Galeria zdjęć

16 lutego 2022
Adam Markowski

Cykle CGK - Autorzy