SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Artystka Krystyna Szwajkowska w swojej pracowni

W pracowni graficznej Krystyny Szwajkowskiej

7 września 2022
Rysunkowi portret Adama Markowskiego
Udostępnij

Krystyna Szwajkowska uczy litografii w Wydziale Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Uprawia grafikę od ponad 20 lat, w szczególności litografię, ale także suchą igłę, akwafortę oraz malarstwo i rysunek.


Uwielbia łączyć techniki, działać w sposób nieoczywisty, eksperymentować z graficzną materią. A litograficzna materia nie należy do najlżejszych. Artystka operuje w swej pracowni ciężkimi i wielkimi, ale gładkimi jak szkło, wapiennymi kamieniami. Na ich płaszczyźnie, odpowiednio spreparowanej kwasem azotowym zmieszanym z gumą arabską, za pomocą tłustej kredki lub tuszu tworzy unikalne obrazy zainspirowane przyrodą i człowiekiem. Kamienie, przeciągane pod prasą graficzną, są stemplami, przenoszącymi obrazy na papier. Monumentalne formy, ciężkie struktury przedstawień korespondują z delikatnym rysunkiem i detalem. Pociągnięcia tuszem tworzą swobodne, płynne mariaże z wielobarwnym tłem. Dominują kolory ziemi - brązy, szarości, żółcie, barwy złocistobrunatne. Akcenty to pomarańcz, czerwień lub błękit. Te litograficzne dzieła powstają w otoczce tajemniczości i zagadki. Tworzenie odbitki to karkołomny i powtarzalny, lecz magiczny proces. Daje artystce ogromne możliwości działania, pozwala zilustrować skomplikowane wizje.

Pracownia Krystyny Szwajkowskiej powstała kilkanaście lat temu w podczęstochowskim Olsztynie. Jej uzupełnieniem jest Galeria Sztuki Arche. Splatają się z domem artystki, tętnią sztuką. Tą zawieszoną na ścianach, zebraną we własnoręcznie przygotowanych albumach, poukrywaną w najgłębszych szufladach, czy schnącą na suszarkach do sitodruku. Warto tam wstąpić.


Galeria zdjęć

7 września 2022
Adam Markowski

Cykle CGK - Autorzy