SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Zawodnicy Rakowa Częstochowy z Pucharem Polski, oświetleni mocnym czerwonym światłem, podczas fety
7/2021

Pobierz PDF

RAKÓW GRA W LIDZE KONFERENCJI EUROPY

Częstochowski Raków po raz pierwszy w swojej historii wystąpi w europejskich pucharach. Przeciwnikiem piłkarzy Marka Papszuna w II rundzie kwalifikacji do Ligi Konferencji Europy, czyli nowej formuły rywalizacji zaproponowanej przez UEFA, będzie litewska Sūduva Marijampolė lub łotewska Valmiera FC. Te dwa zespoły zmierzą się ze sobą w I rundzie wspomnianych kwalifikacji.


Częstochowianie z pewnością będą faworytem dwumeczu z którąś z nadbałtyckich ekip. Ani zespoły z Łotwy, ani tym bardziej z Litwy nie należą nawet do europejskich średniaków. Na Łotwie, skąd pochodzi napastnik czerwono-niebieskich Vladislavs Gutkovskis, przez lata znacznie bardziej cenionym klubem było Skonto Ryga, regularnie dobijające się do Europy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet Legia potrafiła przechodzić prawdziwe męczarnie z klubami z Łotwy. W 2012 r. stołeczny zespół tylko zremisował na wyjeździe z Metalurgsem Lipawa (2:2) i dopiero u siebie przesądził sprawę awansu. W 2019 r. łotewski koszmar przeżył, walczący o awans do fazy głównej Ligi Europy, Piast Gliwice. W dwumeczu uległ Riga FC, czym wprawił w osłupienie niemal wszystkich obserwatorów rozgrywek w naszym kraju.


Raków zapowiada, że nie zamierza popełnić błędów Piasta. Częstochowianie pierwszy mecz rozegrają 22 lipca na wyjeździe, a rewanż zaplanowano tydzień później pod Jasną Górą.

az