SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Podskakująca młoda dziewczyna
10/2021

Pobierz PDF

CO TAŃCZYĆ?

full-cotanczyc04.jpg


Ladies Solo Latino

poleca Joanna Szymańska-Radecka ze Szkoły Tańca SZYK (www.szykdance.pl)


Pewnie sądzicie, że nauka kroków tanecznych to najważniejsze, co możesz zyskać, biorąc udział w takich zajęciach. Może zabrzmi to dziwnie, ale jest to według mnie najmniej istotne. Zacznijmy jednak od początku. Co to jest Ladies solo Latino? To zajęcia taneczne dla kobiet, skoncentrowane na tańcach latynoskich (Salsa, Merengue, Bachata, Samba, Rumba, Chachacha), ale uwielbiam też odkrywać przed kursantkami tajemnice Burlesque i Sexy Chair Dance. Ponieważ kocham również skrajnie inne style, nie brakuje tutaj także rock& roll’a i hip hopu. Wszystko podaję w formie Ladies Styling, czyli w typowo kobiecych choreografiach, z pięknym, damskim ruchem i pracą rąk.


I to jest pierwszy powód, dla którego warto tańczyć Solo Latino - już po kilku treningach nasze ciało zaczyna inaczej wyglądać. Wzmacniają się nogi, ramiona, brzuch. Okazuje się, że zaczynamy zwracać uwagę na naszą sylwetkę, a właściwie - inaczej ją postrzegać. Zajęcia Ladies Solo Latino, oprócz ogromnego ładunku bardzo pozytywnej energii - płynącej z cudownej muzyki, wysiłku fizycznego i bycia w gronie innych kobiet - dają nam poczucie wartości, sensualności i zadowolenia z własnego ciała bez względu na wiek, umiejętności czy tuszę. Dziewczyny, które dłuższy czas uczestniczą w moich zajęciach, potwierdzają to, co od początku im obiecuję: „Będziesz lepszą wersją siebie, bez stresu, bez poczucia winy. Będziesz dumna z siebie, ze swojego ciała i kontroli nad nim, nie będziesz przejmować się drobiazgami i inaczej spojrzysz na życie, z radością i frajdą”. Taniec daje siłę i pewność siebie. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o nowych znajomościach, a nawet przyjaźniach, które zawiązują się w czasie zajęć i umacniają w czasie przygotowań do pokazów.


Bardzo zachęcam do zainteresowania się tym rodzajem tańca, naprawdę warto! Ladies Solo Latino to po prostu stan umysłu.


full-cotanczyc03.jpg


Jazz
poleca Kamila Jackiewicz ze Studia Tańca STEP BY STEP (www.sbs-taniec.pl)


Taniec jazzowy to dość wymagający i niezbyt łatwy styl pod względem fizyczności. Konieczne jest tu wytrenowanie ciała, zwłaszcza jeśli chodzi o gibkość, szybkość, a także siłę i elastyczność mięśni. Na efekty potrzeba więc czasu. Dlatego, im młodszy organizm, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia dużych sukcesów. Jednak mimo ogromu pracy, jaką należy włożyć w wyćwiczenie poszczególnych elementów i figur, jazz z pewnością przynosi wiele satysfakcji i radości. Przede wszystkim chodzi w nim o emocje i przeżycia, bo to styl przeznaczony dla osób wrażliwych na piękno.


Lekcje jazzu pozwalają na wyrażanie siebie i swoich uczuć poprzez ruch. To taniec idealny do opowiadania różnych historii o życiu, miłości, przyjaźni, odrzuceniu, samotności, stracie itd. Jazz to nie tylko technika, ale również piękne choreografie, zawierające w sobie konkretną treść dla widza - czasem zabawną, wesołą, a znów innym razem, smutną i wzruszającą. Tancerze są jak aktorzy w teatrze. Tańczą nie tylko ciałem, ale i sercem, grają twarzą. Podczas zajęć wykorzystuje się elementy innych technik - w tym tańca klasycznego, współczesnego, niekiedy wariacje akrobatyczne, dzięki czemu występ jest atrakcyjny i często zaskakujący.


full-cotanczyc06.jpg


Pole Dance

poleca Bernard Bieda C’MON Studio (www.cmonstudio.pl)


Pole Dance jest bardzo efektownym sportem, który łączy elementy tańca, akrobatyki i gimnastyki. Występy Pole Dance zawsze wzbudzają dużo emocji wśród publiczności. Zaskakujące połączenie ponadprzeciętnej siły z subtelnymi ruchami i lekkością tancerzy budzi podziw i zachwyt. Trzeba jednak pamiętać, że każdy wspaniały tancerz musiał kiedyś przyjść na swoją pierwszą lekcję.


Kursy Pole Dance są dedykowane dla każdego i nie są to puste słowa. Wiele osób ma wątpliwości, czy aby na pewno Pole Dance jest aktywnością dla nich? Wiek, waga, poziom rozciągnięcia czy „słabe ręce” nie stanowią najmniejszego przeciwwskazania do rozpoczęcia tej przygody! Każdy nowy kurs zaczyna się od poziomu zero i powoli zdobywamy nowe umiejętności na miarę poziomu zaawansowania grupy. Systematyczność i czas działają cuda. Na każdym kolejnym treningu widoczny jest progres, co jest niezwykle motywujące do dalszej pracy. Inne zalety? Pole Dance pomaga pokonywać własne granice i realizować wyznaczone cele. Zaczynamy również inaczej patrzeć na swoje ciało, co jest pewnego rodzaju terapią pozytywnego myślenia o sobie samym. Nie zapominajmy oczywiście o aspektach rozrywkowych. Zajęcia Pole Dance odbywają w luźnej, nieskrępowanej i przyjaznej atmosferze. Muzyka, szalone wygibasy i kobiece towarzystwo - brzmi to przecież jak pomysł na idealny wieczór. Kursy Pole Dance w C’MON Studio odbywają się codziennie, na wszystkich poziomach zaawansowania i w różnych grupach wiekowych. Często spotykamy dziewczyny mówiące, że zawsze chciały spróbować Pole Dance, ale… Zapomnijmy o ,,ale” i zacznijmy spełniać marzenia już teraz.


full-cotanczyc05.jpg


Modern jive
poleca Grażyna Warska ze Szkoły Tańca Warskich (www.warscytaniec.pl)


Szkoła Tańca Warskich istnieje od ponad 50 lat. Przez te lata nieprzerwanie uczy częstochowian różnych rodzajów tańca, od tańców „użytkowych” po klasycznego walca. W ofercie Szkoły jest ostatnio
również modern jive.


Modern jive to taneczny styl dla wszystkich, bez względu na wiek i dotychczasowe umiejętności taneczne. Powszechnie tańczony w Wielkiej Brytanii, Francji, Australii, Nowej Zelandii, USA. Wyróżnia go dosyć łatwy do opanowania krok podstawowy, a jednocześnie jest to taniec, który zawiera wiele widowiskowych figur, szybkich obrotów, ciekawych wariacji, a nawet efektownych podnoszeń. Można go tańczyć do niemal każdego rodzaju muzyki - latino, pop, swing, disco, rock, soul itp. Uniwersalność stylu i muzyki sprawiają, że jest tańcem, który świetnie sprawdzi się podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych oraz na parkietach klubów i dyskotek. W Szkole Tańca Warskich zajęcia modern jive prowadzą Marta Warska-Crewther i Blair Crewther. Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną nie są aktualnie prowadzone kursy grupowe, ale Szkoła serdecznie zaprasza na zajęcia indywidualne.


full-cotanczyc02.jpg


Taniec orientalny

poleca Paulina Paluch z Nindei Studio Tańca (www.facebook.com/nindei.studio.tanca)


Taniec orientalny (zwany tańcem brzucha, także tańcem arabskim) to bardzo kobiecy, pełen zmysłowości styl tańca, wywodzący się z krajów Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Ma w sobie ogromną moc! Taniec brzucha to sposób na wyzwolenie kobiecej energii, zwiększenie pewności siebie, akceptację swojego wyglądu i zdecydowane polepszenie samopoczucia. Od strony fizycznej sprzyja zdrowemu wzmacnianiu kręgosłupa, mięśni brzucha, nóg, kształtuje postawę, wpływając jednocześnie na umiejętność izolacji poszczególnych partii ciała.


Podstawy tańca orientalnego bazują na trzech typach odmiennych ruchów (ruchy drżące, tzw. shimmies, ruchy akcentowane oraz ruchy wężowe). Praktykując je i doskonaląc, polepszamy naszą świadomość ciała i koordynację. Podczas kursów opanowujemy statyczne podstawy, aby następnie móc wpleść je w ruchy przemieszczające i „utanecznić” całość. Po opanowaniu podstaw techniki tańca brzucha często zdarza nam tworzyć taneczne fuzje z innymi stylami. Sięgając po różnorodną muzykę, kreujemy ciekawe, często eksperymentalne choreografie w stylu Oriental Show.


Uwielbiamy improwizacje i spontaniczność, dlatego można nas czasem spotkać w naszym mieście na różnorodnych imprezach muzycznych, podczas których tańczymy (także z ogniem!) W stylu Improvisational Tribal Style, bazującym na tańcu brzucha.


full-HEADER_FACEBOOK_102021.jpg