SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Wielka słoneczna instalacja Jarosława Koziary w przestrzeni miejskiej
10/2019

Pobierz PDF

SZTUKA W PRZESTRZENI

Jarosław Koziara zazwyczaj lubi tworzyć w przestrzeni publicznej. Działać na wielkich formatach i odważnie grać kolorami. Jednak tym razem Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie udało się zaprosić go do sal wystawienniczych. 17 października czeka nas wernisaż wyjątkowej ekspozycji, gdzie tematy muzyczne będą się przeplatać ze sztuką inspirowaną żywiołami i przestrzenią miejską.


Jarosław Koziara to artysta wszechstronny. Tworzy happeningi, performance, instalacje, landarty, pisze felietony, maluje obrazy, rysuje, fotografuje, projektuje plakaty, logotypy, scenografie teatralne, kostiumy oraz okładki płyt i książek. Jest absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył dyplomem w Pracowni Plakatu Maciej Urbańca. Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie i Teatrem im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Projektował również oprawę scenograficzną wielu widowisk plenerowych, m.in. Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ma na koncie także projekty wielu wnętrz, np. warszawskiej Stodoły i krakowskiego pubu Baraka.


Jako artysta sztuk wizualnych Koziara najczęściej wypowiada się w otwartej przestrzeni, po- sługując się wielkimi formatami oraz wyraźną kolorystyką, o czym wiedzą już także częstocho- wianie, którzy przez miesiące letnie zdążyli polubić lampiony Jarosława Koziary, powiewające nad placem Biegańskiego. Nieobce są mu także ekspozycje galeryjne, w których często posłu- giwał się eksperymentem, a nawet lekką prowokacją. Jest pomysłodawcą, współtwórcą oraz wieloletnim uczestnikiem dorocznego Land Art Festiwal na Lubelszczyźnie.W realizacjach ple- nerowych inspiracją dla artysty są motywy etnograficzne z różnych kultur (Koziara jest także podróżnikiem), chętnie sięga po motywy solarne oraz związane z żywiołami.


Na wystawę w MGS artysta wybrał kilka swoich realizacji przestrzennych, odpowiednich do pokazania we wnętrzu galerii oraz plakaty i okładki płyt. Koziara przez kilkanaście lat współpracował z zespołem Voo Voo, tworząc jego sceniczny wizerunek. Projektował im okładki płyt, a nawet scenografię teledysków. Wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi wystawy„Sztuka przestrzeni” będzie koncert Mateusza Pospieszalskiego.