SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Mężczyzna z kijkami do Nordic walking w lesie
7/2019

Pobierz PDF

NA SPACER Z KIJKAMI

Myślisz o aktywności fizycznej, ale bieganie czy jazda na rowerze wydają ci się zbyt wycieńczające? To może spacer? Najlepiej z kijkami. Tym bardziej, że, jak się okazujeto bardzo zdrowa technika chodzenia.


Nordic walking został wymyślony w Finlandii jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych, chcących ćwiczyć bez względu na pogodę i porę roku. Choć początki sięgają lat 20. XX wieku, to dopiero w 1997 roku Marko Kantaneva - uznawany za ojca nordic walking - opisał tego rodzaju aktywność. Z kolei sama nazwa techniki pojawiła się w użyciu na przełomie XX i XXI wieku.


„Chodzenie z kijkami” powstało jako wynik wieloletnich obserwacji i badań. I mimo że - jak pisze Kantaneva - to nic innego jak„bardziej rozbudowane chodzenie, gdzie do odpychania się używane są również ręce”, to różni się znacznie od zwykłego spacerowania - przede wszystkim stopniem zaangażowania ciała i zdrowotnymi korzyściami.


Nordic walking stawia nam większe wymagania, a używane w nim specjalne kijki uruchamiają znacznie więcej partii mięśniowych, zwłaszcza w górnych częściach ciała, niż to jest w przypadku zwykłego marszu. Ta technika odciąża nasze stawy i pozytywnie wpływa na przykład na układ oddechowy czy układ krążenia. To jest niezwykle istotne – mówi Michał Zarębski, fizjoterapeuta i założyciel Centrum Fizjoterapii i Sportu „Jest Lepiej”, organizator Otwartych Mistrzostw Częstochowy Nordic Walking.


Ze względu na prostotę i uniwersalność nordic walking poleca się właściwie wszystkim, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Spacerować można niemal w każdym terenie i o każdej porze roku. Ryzyko kontuzji jest niewielkie, bo kijki zapewniają poczucie bezpieczeństwa i poprawiają równowagę. Dlatego - jak przekonują eksperci - również osoby starsze lub osoby narzekające na dolegliwości reumatyczne bez obaw mogą spróbować. Choć oczywiście należy pamiętać o konsultacji lekarskiej, jeśli nie mamy co do tego pewności.


Żeby ruszyć w drogę, nie potrzeba wysoce profesjonalnego czy drogiego sprzętu. Wystarczą wygodne buty i specjalne kije, które od tych zwykłych różnią się uchwytami i sposobem mocowania dłoni. Warto również zaczerpnąć informacje od instruktora, który nie tylko dostosuje formę treningu, ale pomoże też dobrać kijki. Najważniejsze jednak są właściwa technika, determinacja i regularność ćwiczeń.


Eksperci wymieniają niekończącą się listę zalet tego typu spacerowania. Według danych przedstawianych przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking czy Polską Federację Nordic Walking, przy odpowiednim sposobie chodzenia możemy zaangażować do 90 procent wszystkich mięśni, odciążyć stawy kolanowe, biodrowe czy odcinek lędźwiowy kręgosłupa, poprawić równowagę i koordynację ruchów. Ponadto obniżamy poziomy stresu lub wyczerpania, co ma wymierną korzyść także dla naszego psychicznego samopoczucia.


Popularność nordic walking sprawia dodatkowo, że możemy poznawać innych miłośników spacerowania z kijkami i wspólnie przemierzać ulubione trasy. W Częstochowie działa np. Fundacja Jest Lepiej, zrzeszająca instruktorów nordic walking, a działająca w jej ramach sekcja Nordic Team Częstochowa skupia ponadto dużą grupę zawodników startujących w najbardziej prestiżowych zawodach, m.in. Pucharze Polski czy też organizowanych przez fundację Otwartych Mistrzostwach Częstochowy Nordic Walking, których piąta edycja odbyła się na początku czerwca tego roku.


Nordic walking cieszy się w naszym mieście ogromnym zainteresowaniem – dodaje Zarębski. – Na przykład na nasze czwartkowe treningi w Lesie Aniołowskim - dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Częstochowy - przychodzi średnio po 40 osób, a podczas ostatniej edycji mistrzostw na starcie pojawiło się 215 zawodników, łącznie z dziećmi. Można więc powiedzieć, że Częstochowa „nordikiem” stoi.


Zatem osoby chcące aktywnie iść przez życie techniką nordic walking, mogą nie tylko znaleźć kogoś, kto wprowadzi je w sztukę chodzenia z kijkami, ale również potowarzyszy na atrakcyjnych pieszych szlakach, których w Częstochowie nie brakuje.


mw