SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Piosenkarka Urszula w czarnej, skórzanej kurtce trzymająca gitarę
8/2018

Pobierz PDF

26. DNI CZĘSTOCHOWY

Pod sam koniec sierpnia tradycyjnie obchodzimy święto naszego miasta. W tym roku program Dni Częstochowy wypełnia aż cztery dni. Czekają nas zarówno oficjalne uroczystości, jak i festiwal kolorów, koncerty, wystawy i inne atrakcje. Każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie.

Tegoroczne Dni Częstochowy rozpoczną się już 23 sierpnia od uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości Polski i 30-lecia Związku Piłsudczyków RP. Startują one o godz. 11.00 na Placu Biegańskiego, gdzie między innymi będzie można wysłuchać koncertu Zespołu Marynarki Wojennej „FLOTYLLA”. Następnie uroczystości przeniosą się do Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze. Odprawiona zostanie tam Msza Święta w intencji Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, Jego Żołnierzy Legionistów, członków Związku Piłsudczyków RP i ich Rodzin.

W piątek, 24 sierpnia, przyjdzie czas na doskonałą muzyczną zabawę. Organizatorzy imprezy „Lato na Maxxxa” zapraszają na plac za pętla tramwajową w Dzielnicy Północ, gdzie zagrają Rudnik, Natalia Szroeder i Urszula. Adam „Rudnik” Rudnicki jest polskim artystą estradowym, założycielem i twórcą piosenek zespołu Najlepszy Przekaz w Mieście. Muzyk ma na koncie nagrodę specjalną na „Polsat Super-HIT Festiwal 2015”, a także statuetkę zdobytą podczas „Lato ZET i Dwójki 2015” w Koszalinie. Obecnie Rudnik kończy pracę nad nową, solową płytą pt. „Zmierzaj zawsze do celu!”, z której materiał będzie można usłyszeć w Częstochowie.Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. Przełomem w jej karierze było zwycięstwo w „Szansie na Sukces”, gdzie wykonała utwór „Cicha woda” z repertuaru Maryli Rodowicz. W październiku 2016 roku ukazał się jej debiutancki krążek „NATinterpretacje”. Płytę promowały utwory „Lustra”, „Domek z kart”, „Powietrze” oraz „Zamienię Cię”. Szczególny wymiar pierwszego wydawnictwa Natalii podkreśla fakt, że jest ona współautorką większości tekstów oraz muzyki. Ogromne zainteresowanie twórczością wokalistki oraz przychylność fanów potwierdzają dziesiątki milionów wyświetleń na platformie YouTube oraz ogromne zainteresowanie trasą koncertową promującą wydawnictwo.

Gwiazdą wieczoru będzie jednak zdecydowanie Urszula, jedna z ikon polskiej sceny muzycznej. Wokalistka rockowa, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka. Sławę przyniosły jej takie hity jak „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Na sen”, „Rysa na szkle”, „Malinowy król”, „Konik na biegunach”. Urszula obecna jest na scenie od 35 lat. Swój pierwszy album „Urszula” wydala w 1983 roku, a w nagraniach wzięli udział muzycy zespołu Budka Suflera . Piosenki z tej płyty szybko podbiły krajowe listy przebojów, a „Dmuchawce…” uznane zostały za największy przebój tamtego roku. Od tego czasu ukazało się 12 albumów studyjnych Urszuli i wiele z nich pokryło się złotem, platyną i multiplatyną. Urszula cieszy się niezmienną popularnością, a jej żywiołowe koncerty przyciągają rzesze wiernych jej od lat fanów.

W sobotę atrakcje związane ze świętem miasta będą dziać się równolegle w kilku miejscach. I tak, od godz. 7.00 do 15.00, na Rynku Wieluńskim odbywać się będzie Jurajski Targ Staroci, a o godz. 16.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na wernisaż wystawy 10. Międzynarodowego Biennale Miniatury. Z kolei w Parku Lisiniec częstochowianie mogą liczyć na tradycyjne barwne szaleństwo. Odbywający się w tym miejscu już po raz trzeci Festiwal Kolorów cieszy się olbrzymią popularnością i z roku na rok staje się coraz większą imprezą. Tym razem o muzyczny dodatek do zabawy kolorami Holi zadbają PlanBe i B.R.O, czyli reprezentanci młodego pokolenia polskiego hip-hopu.

Równolegle Dni Częstochowy dziać będą się też w Amfiteatrze przy Promenadzie im. Czesława Niemena. Od godz. 16.00 startują tam Okręgowe Dni Działkowca oraz wystąpi Dziecięco-Młodzieżowa Rewia „Akcent”. Ogłoszone zostaną również wyniki konkursów na najładniejszą działkę Rodzinnych Ogrodów Działkowych, najładniej ukwiecony balkon oraz wręczone zostaną Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury i wyróżnienie Mecenas Kultury. Będzie to również okazja, by wysłuchać koncertów Apress Band Częstochowa, Młodzieżowej Orkiestry Dętej Częstochowa i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej z zespołem Di Galitzyaner Klezmorim.

26. Dni Częstochowy zakończą się w niedzielę o godz.19.00, na placu pod Szczytem Jasnogórskim, Mszą Świętą w intencji miasta i jego mieszkańców, celebrowaną przez Ks. Abpa Wacława Depo , Metropolitę Częstochowskiego. Więcej szczegółów dotyczących tych wydarzeń można znaleźć w naszym kalendarium.

af