SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Krajobraz zielonej doliny, po środku ścieżka górska, na której spacerują ludzie, a w tle morze
6/2018

Pobierz PDF

ZIELONY KOMPAS

Zielony Kompas to podróżniczy projekt, dzięki któremu możemy odkrywać uroki Wielkiej Brytanii. Anna i Krzysztof wywodzą się z Częstochowy i od kilku lat konsekwentnie udowadniają, że wyprawy, nawet te na krótkich dystansach, mają niezapomniany smak.

Anna Szumilewicz-Jarmołowicz oraz Krzysztof Jarmołowicz od najmłodszych lat byli związani z podróżowaniem. Ania, dzięki swym rodzicom, od podszewki poznała Jurę Krakowsko-Częstochowską i zachwyciła się ruinami średniowiecznych zamków oraz związanymi z nimi legendami. W tym samym czasie, po seansie filmu „Anna tysiąca dni” - opowiadającego o losach nieszczęsnej Anny Boleyn, jednej z żon angielskiego króla Henryka VIII - zafascynowała się również historią i kulturą Wysp Brytyjskich. Jej pasje i zdolności manualne zaowocowały studiami plastycznymi na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie wyspecjalizowała się w fotografii oraz działalnością w Bractwie Rycerskim „Anielska Rota”, w którym sama szyła stroje z XV wieku.

Krzysiek, w młodości zainspirowany rodzinnymi wędrówkami po Beskidach, zapisał się do 111. Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej „Grot”. Tam, w zastępie „Parasol”, szlifował swoje turystyczne rzemiosło w tradycji skautingu, wywodzącej się właśnie z Wysp Brytyjskich. Ścieżki podróżników przecięły się podczas 11.Nocy Kulturalnej w Częstochowie, na której Ania, wraz z przyjaciółkami z grupy Irish Steps, prezentowała pokaz tańca irlandzkiego. Krzysztof był nim tak poruszony, że zdecydował się porzucić swoje dotychczasowe życie i, podążając za głosem serca, dołączył do Ani, mieszkającej już wtedy w Anglii.

Na Wyspach Brytyjskich Krzysztof bez zwłoki zaczął korzystać z dobrodziejstw miejscowej kultury piwowarskiej, równocześnie zamęczając swoją partnerkę opowieściami o kolejnych browarach. Ania zasugerowała mu dzielenie się swą wiedzą w internecie, chcąc zyskać w ten sposób święty spokój. Tak powstał projekt „Z kuflem w plecaku”, w ramach którego widzowie vlogów Krzyśka mogli poznawać miejscową kulturę w oparciu o lokalne trunki, niczym w popularnym programie kulinarnym. Oczywiście chmielowy szlak przemierzali we dwoje, Krzysztof pisał, a Ania zajmowała się stroną zdjęciową. Z czasem podróżnicza aktywność przerodziła się w projekt „Zielony Kompas” (www.zielony-kompas.pl), w ramach którego Ania z Krzysztofem odkrywają Zjednoczone Królestwo według bardzo różnorodnych szlaków.

Staramy się pokazać na swoim blogu przede wszystkim miejsca, do których mógłby pojechać każdy. Anglia obfituje w interesujące tereny czy budynki, jednak spora cześć z nich pozostaje ukryta lub dotarcie do nich, na pierwszy rzut oka, jest mocno utrudnione. Chcemy uświadomić czytelników, że zwiedzanie Anglii nie musi przebiegać według utartych schematów typu Big Ben i Parlament, warto zamiast tego zagłębić się w bardziej tajemnicze i mniej popularne lokalizacje. Sami często odkrywamy coś zupełnym przypadkiem, jak na przykład Eridge Rocks. Wracając pewnego dnia ze sklepu, postanowiliśmy zjechać z głównej drogi i trafiliśmy do mekki fanów boulderingu (bardzo technicznej wspinaczki po skalnych blokach), gdzie spędziliśmy wspaniałe popołudnie, spacerując wśród skalnych ostańców i druidycznych ołtarzyków. I o takich właśnie miejscach chcemy pisać
– opowiada Krzysztof.

Dzięki Ani i Krzyśkowi łatwo można poznać wyjątkowe zabytki, niezwykłe krajobrazy czy po prostu różnorodność krajów składających się na Wielką Brytanię. Gorąco zachęcam do podróży w kierunku wyznaczonym przez „Zielony Kompas”.

Daniel Zalejski