SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

6/2020

Pobierz PDF

WIWISEKCJA BALANSU

Od 19 czerwca Muzeum Częstochowskie zaprasza do Pawilonu Wystawowego w Parku im. S. Staszica na wystawę Jerzego Kędziory. Będzie to wyjątkowa okazja, by podejrzeć warsztat artysty i poczuć metafizyczną aurę jego balansujących rzeźb.


Nowa ekspozycja prac Jerzego Kędziory w Muzeum Częstochowskim ogniskuje ścieżki narracyjne i znaczeniowe wokół zagadnienia warsztatu artysty oraz procesu twórczego. Wystawa pokaże etapy powstawania rzeźby, od obserwacji, analizy i projektu, poprzez modele gipsowe i wieloczłonowe formy, opracowanie strategii balansu, aż po dzieło finalne osadzone na stelażu wystawienniczym. Przedstawi kolejne ogniwa pracy częstochowskiego rzeźbiarza. Twórcy niezmiennie podejmującego nowe wątki, eksperymentującego oraz poszukującego nietradycyjnych struktur i form wyrazu.


Odwiedzający wystawę będą mieli szansę w pewnym sensie stać się świadkami tworzenia rzeźby. Procesu długiego i skomplikowanego. Zawierającego elementy koncepcyjne (studiowanie modela, wykonanie rysunków przygotowawczych) oraz fazę realizacyjno-techniczną, w której każdy detal składowy jest ważny i dokładnie dopracowany. Rzeźby Kędziory stanowią strukturę plastyczną poddaną prawom ciążenia, równowagi i harmonii. Rytm form został oparty na nieśmiertelnej logice konstrukcyjnej i zamknięty w jedną całość artystyczną.


Każda rzeźba Kędziory ma swoją własną wewnętrzną dynamikę. Artystę interesuje rytm ciał i równowaga, uchwycona w ruchu i poprzez ruch. Sportowcy, akrobaci, linoskoczkowie… To kompozycje o dużej ekspresji rzeźbiarskiej. Czasami sylwetki wydają się być zastygłe, monumentalne, niewzruszenie spokojne, innym razem wyraziste i żywe. Postacie są zatrzymane w niewygodnych pozach. Łapią równowagę. Te oryginalne w pomyśle i wykonaniu rzeźby - z charakterystycznymi układami ciał, ich przechyleniem, wygięciem i balansem - cechują się specyficzną, rozpoznawalną estetyką.


Jerzy Kędziora stara się przedstawić plastyczność formy w ujęciu przestrzennym i dynamicznym, z grą linii krzywych i łamanych, kształtów obłych i kanciastych. Artysta posiada doskonałe wyczucie materii plastycznej. Znakomicie wykorzystuje cechy materiału. Kształtując bryły, wydobywa charakter i plastykę tworzywa, w którym pracuje. Faktura rzeźb jest zróżnicowana. Twórca nierzadko rezygnuje ze starannego, gładkiego wykańczania rzeźb. Nie pozbawia ich chropowatości. Powierzchnia jest „szkicowa”, modelowana swobodnie, światłocieniowo.


Twórca wypracował swą indywidualną formę i własny proces kreacji plastycznej. Od lat posługuje się oryginalnym językiem komunikacji artystycznej. Motywem sztuki częstochowskiego rzeźbiarza jest człowiek, stąd w jego dorobku liczne portrety, popiersia, statuy, kompozycje pomnikowe i postacie balansujące. W muzealnym Pawilonie Wystawowym w Parku im. S. Staszica wyeksponowane zostaną najnowsze kompozycje z cyklu rzeźb balansujących: „Sportowcy” i „Linoskoczkowie”. Pokazane będą również studia portretowe „figur balansujących” oraz pełne wyrazu wizerunki osobistości świata artystycznego i politycznego, intelektualistów oraz ludzi Kościoła. Ekspozycję uzupełnią fotografie i pokazy filmów dokumentujących działania artystyczne częstochowskiego twórcy.


Wystawa podejmująca w szerokim i wieloaspektowym ujęciu problematykę pracy przygotowawczej i warsztatu artysty jest też zapowiedzią prezentacji „Teatrum rzeźb” Jerzego Kędziory na Starym Rynku w Częstochowie.


Katarzyna Sucharkiewicz

Kuratorka wystawy