SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Piosenki o ludziach z duszą

Piosenki znane, które nucą wszyscy i te, które na żywo brzmią rzadko, o emocjach, o codzienności, miłości i po prostu tytułowych „ludziach z duszą”. Grażyna Łobaszewska i Adam Nowak zaśpiewają je już w piątek, 3 listopada.

Grażyna Łobaszewska, która bywa nazywana polską Arethą Franklin urodziła się w Gdańsku. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PR i TV prowadzonego przez Renatę Gleinert. Po raz pierwszy muzyczny świat usłyszał o niej w 1971 r. na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Wkrótce kariera wokalistki potoczyła się błyskawicznie.

W 1976 r. utwór „Nocny spacer” przyniósł artystce nagrodę dziennikarzy 14. KFPP w Opolu (na którym po raz pierwszy wystąpiła dwa lata wcześniej, a potem wracała tam jeszcze wielokrotnie). Cztery lata później na opolskiej scenie prezentowała również swój największy przebój „Czas nas uczy pogody” (co ciekawe występu nie pokazano w telewizyjnej retransmisji).

Grażyna Łobaszewska współpracowała m.in. z Cancer, orkiestrą Zbigniewa Górnego, Krzysztofem Ścierańskim i Trio Jarosława Śmietany. Koncertowała choćby w Danii, Szwecji, Hiszpanii, Kuwejcie, USA czy Francji. Od 2008 r. nagrywa i koncertuje z folkową grupą Ajagore, a efektami są płyty „Zimowe sny”, „Dziwny jest?” i „Sklejam się”. Łącznie wydała kilkanaście albumów studyjnych, występując solo lub we współpracy z innymi artystami.

Wśród najpopularniejszych piosenek z jej repertuaru znajdują się „Brzydcy”, „Tyle tego masz”, „Gdybyś” i „Piosenka o ludziach z duszą”.

I ten ostatni tytuł przewodzi koncertowi, podczas którego Grażynie Łobaszewskiej towarzyszy lider zespołu Raz Dwa Trzy – Adam Nowak. Zaśpiewają jednak nie piosenkę, a piosenki.

Nowaka też przedstawiać szczególnie nie trzeba. Jego artystyczna droga wiąże się ściśle z zielonogórskim środowiskiem akademickim. Najpierw związany był z m.in. kabaretem Drugi Garnitur, później współpracował ze słynnym kabaretem Potem. W 1990 r. – także w Zielonej Górze – założył (z kolegami z WSP) właśnie Raz Dwa Trzy. Wkrótce wygrali 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie (pomógł w tym lubiany do dziś „Talerzyk”) i wydali debiutancką płytę „Jestem Polakiem”. Dziś na koncie mają siedem autorskich albumów studyjnych, cztery koncertowe (w tym te, w których sięgnęli po utwory Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego), kilka Fryderyków (i jeszcze więcej nominacji), a – przede wszystkim – naprawdę wierne grono fanów. Za co cenimy Raz Dwa Trzy? Przede wszystkim właśnie za poetyckie teksty Nowaka, a koncerty za jego charakterystyczną konferansjerkę, którą wieńczy zawsze „Dziękuję za wypowiedź” (taki też jest tytuł audycji, którą od 2021 r. prowadzi w Radiu Nowy Świat).

Na wspólnej scenie klubu Politechnik Łobaszewska i Nowak staną w piątek, 3 listopada. Razem z nimi wystąpi zespół, który tworzą znany z Ajagore: Maciej Kortas - gitary, Michał Szczeblewski - perkusja i Paweł Urowski – bas.

Co usłyszymy? - Piosenki znane i mniej popularne. O ważnych dla nas emocjach, o przeróżnej dla każdego z nas codzienności. Po prostu piosenki o nas, o ludziach z duszą! – zapowiada organizator koncertu Studio Super.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.00 (wejście do klubu od godz. 19.00). Bilety kosztują 119 zł.

Zuzanna Suliga