SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Spotkanie z filmową Polą z „Czerwonych maków”

5 kwietnia oficjalną kinową premierę będzie miał film „Czerwone maki” Krzysztofa Łukaszewicza. Dzień później OKF zaprosi na pokaz specjalny, którego gościem będzie częstochowianka Magdalena Żak, która gra w nim sanitariuszkę Polę.

middle-Czerwone-maki-Magdalena-Żak.jpg

„Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o bitwie o Monte Cassino, w którym fikcja przeplata się z faktami. Twórcy przedstawiają historię Jędrka, sieroty wyrwanej przez armię generała Andersa z piekła sowieckich łagrów. Chłopak zakochany jest w poznanej w Iranie Poli. Wraz II Korpusem trafia do Włoch, gdzie pod Monte Cassino, strzegącym drogi do Rzymu, trwają zacięte walki.

Zdjęcia powstawały w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce. Reżyserii obrazu podjął się Krzysztof Łukaszewicz, który zapracował już na tytuł specjalisty od kina wojennego. Na koncie ma bowiem m.in. „Orlęta: Grodno ’39”, „Karbalę”, „Generała Nila”. Tym razem – jak podkreślane jest w zapowiedziach – inspirował się najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej, jak np. „Najdłuższy dzień” (1962), „O jeden most za daleko” (1977), „Szeregowiec Ryan” (1998) czy „Dunkierka” (2017). Podobnie jak w dziełach światowych reżyserów – historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów.

Jędrka gra Nicolas Przygoda, jego ukochaną sanitariuszkę Polę – Magdalena Żak. I to właśnie młoda aktorka będzie gościem specjalnego pokazu, na który w sobotę, 6 kwietnia o godz. 17.00 zaprasza OKF Kino Studyjne „Iluzja”.

Częstochowianka jest absolwentką IV LO im. Henryka Sienkiewicza, a aktorstwo ma we krwi, jest bowiem córką Agnieszki Łopackiej, aktorki od lat związanej z Teatrem im. Adama Mickiewicza. Telewidzowie poznali ją w 2015 r. za sprawą serialu „Mąż czy nie mąż” - zagrała w nim „córkę” Magdaleny Schejbal i Marcina Perchucia. Rok później wystąpiła w „Powidokach” Andrzeja Wajdy. Potem na srebrnym i szklanym ekranie pojawiała się coraz częściej. Wystąpiła w „Najlepszym”, „Cichej nocy”, „Znakach”, „Osaczonym”, „Lipowo. Zmowa milczenia”. Aktualnie można ją zobaczyć w nowej propozycji Canal+ - „Kiedy ślub?”.

W „Czerwonych makach” występuje razem z Michałem Żurawskim, Mateuszem Banasiukiem, Leszkiem Lichotą, Szymonem Piotrem Warszawskim, Bartłomiejem Topą, Zbigniewem Stryjem czy Łukaszem Garlickim.

Oczekiwania wobec filmu podgrzewają sami aktorzy. Oto jak reklamują „Czerwone maki” w materiałach promocyjnych.

- Będą prawdziwe wybuchy, tak, jak robi się to na świecie - mówi Szymon Piotr Warszawski, czyli rotmistrz Stanisław Zahorski. - Monte Cassino zostało przez nas wygrane, zdobyte i tak samo będzie z tym filmem. Nie ma innej opcji! - przekonuje Michał Żurawski, filmowy generał Władysław Andres.

Spotkanie z Magdaleną Żak rozpocznie się tuż po projekcji. Bilety można kupić na stronie okf.czest.pl.