SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Złota Piątka

Podsumowanie filmowej „Złotej Piątki”. Na szczycie podium „W trójkącie”

OKF ogłosił wyniki jubileuszowej, 30. odsłony plebiscytu „Złota Piątka”. Zdaniem widzów, najlepszym filmem, który w ubiegłym roku wyświetlono na ekranie „Iluzji”, był obraz „W trójkącie”. Ten tytuł i pozostałe cztery będzie można obejrzeć ponownie od 24 lutego.

middle-WtrojkacieNOWE.jpg

Wraz z początkiem Nowego Roku Kino Studyjne OKF „Iluzja” już po raz 30. postanowiło podsumować filmowe dokonania tego minionego. Głosy kinomanów zbierano do 15 stycznia. Można je było oddawać on-line, a lista możliwości była naprawdę długa. O miejsce w „Złotej Piątce” walczą wyłącznie filmy premierowe, prezentowane na częstochowskim ekranie. Z głosowania wyłączono więc obrazy krótkometrażowe, archiwalne, retransmisje oper i koncertów, cykl „Wielka sztuka na ekranie” oraz tytuły prezentowane w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

middle-FabelmanowieNOWE.jpg

Pora na podsumowania. Jak podaje OKF, w plebiscycie oddano 233 głosy. Najwięcej, bo ponad 16 proc. z nich otrzymał film „W trójkącie”, a tuż za nim (12,4 proc. głosów) uplasowali się „Fabelmanowie”. Wybór jest po części zaskakujący, bowiem pierwszy tytuł przedpremierowo grany był wyłącznie 26 i 30 grudnia. Z kolei najnowsze dzieło Stevena Spielberga od listopada do grudnia pokazano przedpremierowo trzykrotnie, a do repertuaru kina film trafił 30 grudnia. Tych kilka seansów wystarczyło jednak, by przyćmić wszystkie produkcje wyświetlone przez dwanaście miesięcy. Z wynikiem tym zgodziliby się zapewne jurorzy międzynarodowych festiwali – „W trójkącie”, który wyreżyserował Ruben Östlund, nagrodzono dotąd Złotą Palmą w Cannes dla najlepszego filmu i czterema Europejskimi Nagrodami Filmowymi. Z kolei przepełnionych miłością do kina „Fabelmanów” uhonorowano już dwoma Złotymi Globami – dla najlepszego dramatu i reżysera; film typowany jest również jako faworyt tegorocznych Oscarów (nominacje poznamy 24 stycznia, a wyniki – 12 marca).

middle-Powodzenia2.jpg

Podium zamknął komediodramat „Powodzenia, Leo Grande” (9,9 proc. głosów), którego reżyserką jest Sophie Hyde (autorka „Zwierząt” i „52 wtorków”). Bohaterkę, która po śmierci pruderyjnego męża postanawia sprawdzić, co straciła przez lata małżeństwa, gra dwukrotna laureatka Oscara – Emma Thompson. Tytułowym Leo jest Daryl McCormack, czyli Isaiah Jesus z „Peaky Blinders”. Do „Złotej Piątki” załapali się również jedyny w tym zestawieniu polski film - „Johnny” (9,4 proc. głosów) oraz amerykański dramat „C’mon, c’mon” (4,3 proc. głosów). Pierwszy z nich inspirowany jest życiem księdza Jana Kaczkowskiego, którego wyśmienicie zagrał Dawid Ogrodnik, w drugim – dziennikarza radiowego, który wraz z siostrzeńcem wyrusza w podróż przez kraj, kreuje Joaquin Phoenix.

Kolejne miejsca zajęły produkcje: „Elvis”, „Najgorszy człowiek na świecie”, „Wszystko wszędzie naraz”, „Słoń”, „Stracone złudzenia”, „Ania”, „Blisko” oraz „Chrzciny”.

„Złotą Piątkę” będzie można oglądać na ekranie „Iluzji” od 24 lutego.

Zuzanna Suliga

Na zdjęciach filmy: "W trójkącie", "Fabelmanowie", "Powodzenia, Leo Grande","Johnny" i "C'mon, c'mon" (mat, OKF)