SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Paulina Bobak

Nieobecni?

W czwartek, 2 marca Miejska Galeria Sztuki zaprosi na otwarcie wystawy zwyciężczyni 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika – Pauliny Bobak. Indywidualna ekspozycja zatytułowana jest „Nieobecni? Obrazy utkane ze wspomnień”.

middle-Bokak4.jpg

Paulina Bobak jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom na Wydziale Grafiki obroniła w 2022 r.). Uczestniczyła w najnowszej edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, była też dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej twórczość prezentowana była na wystawach organizowanych m.in. w Turcji, Hiszpanii, Chinach czy Tajlandii.

O Paulinie Bobak pisaliśmy już przy okazji relacji z podsumowania 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika, który zorganizowała Miejska Galeria Sztuki. Mierząca na 100 na 150 cm praca „Nieobecni?” uhonorowana została pierwszą nagrodą. Jury, w którym zasiedli Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Włodzimierz Karankiewicz, Marian Panek i Anna Paleczek-Szumlas, wybrali przejmujący obraz spośród 53 zakwalifikowanych do II etapu prac.

middle-Bobak3.jpg

Dodatkową formą docenienia autorki jest wystawa „Nieobecni, obrazy utkane ze wspomnień”, która wypełni Salę Poplenerową częstochowskiej Galerii (wcześniej – za sprawą ekspozycji pokonkursowej – jej malarstwo można było zobaczyć w Sali Śląskiej). To już trzecia (choć w innej konfiguracji) odsłona tej prezentacji. Wcześniej przejmujące, w dużej mierze wielkoformatowe prace, gościły w Galerii Sztuki Współczesnej w Czeladzi oraz Domu Kultury „Jutrzenka” w rodzinnym Bieruniu.

Młoda artystka sięgnęła do archiwów rodzinnych po listy, dokumenty i fotografie. czyniąc z nich przedmiot swoich rozważań o tożsamości. Jako środek wyrazu wybrała malarstwo olejne łączone z tkaniną oraz grafiki.

middle-Bobak4.jpg

- Inspiruję się zdjęciami wykonanymi przez mojego pradziadka Wilhelma i prapradziadka Hugona. Często sięgam też do studium świata przeszłego, którego mogłam doświadczyć, słuchając opowieści mojej babci Heleny – zdradza Bobak.

Jak przyznaje: w malarstwie szuka relacji, bliskości, prawdy o człowieku. Recenzentka pracy dyplomowej Pauliny Bobak dr Joanna Zdzienicka – Obałek zwraca uwagę na interesujące zabiegi formalne stosowane przez artystkę, wzmagające przekaz jej prac. To m.in. „umiejętny brak – czasem autorka rezygnuje z malowania na rzecz pozostawienia niedopowiedzianego szkicu; wprowadzenie elementów współczesnych (…), jak smartfon czy cyfrowy aparat fotograficzny – autorka spełnia pragnienie tytułowego uobecnienia; (…) twarze malowane w chłodnych, ziemistych tonacjach, sprawiają, że nie mamy najmniejszych wątpliwości co do skomplikowanych historii portretowanych”.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 2 marca o godz. 18.00. Wystawa pozostanie w Częstochowie do 8 kwietnia.

Zuzanna Suliga

Fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki