SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Piotr Dłubak

Zmiany w zespole aktorskim częstochowskiego teatru

11 stycznia 2024
Udostępnij

Pierwszego znamy z gościnnych ról w „Polowaniu” i „Zemście”, drugi występuje w m.in. w „Makbecie” i „Jak zostać smokiem?”. Od stycznia obu można tytułować etatowymi aktorami Teatru im. Adama Mickiewicza. Kim są Karol Czajkowski i Mariusz Urbaniec?

middle-zemsta1.jpg

Obaj występowali już na scenie przy ul. Kilińskiego i zdążyli zaskarbić sobie sympatię publiczności. Pora dowiedzieć się czegoś więcej o nowych etatowych aktorach częstochowskiej instytucji.

Wacław z „Zemsty”, Łukasz z „Polowania”

Zacznijmy od Karola Czajkowskiego. 28-latek pochodzi z Kielc, tam też ukończył III LO z oddziałami integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida. Jak sam przyznaje - do drugiej klasy liceum łudził się, że aktorstwo będzie dla niego jedynie hobby. Wybrał więc klasę o profilu biologiczno-chemicznym, jednak życie szybko zweryfikowało jego plany. Pod koniec drugiej klasy LO wyjechał do Londynu, aby w teatrze Rose Theatre w Kingston zagrać premierowe spektakle rockopery „Szambalia” pod batutą Macieja Pawłowskiego.

Do krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego dostał się w 2016 r. Tam spędził trzy lata, a finalnie… ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

middle-polowanie1.jpg

Na srebrnym ekranie Czajkowski zadebiutował w 2019 r. drugoplanową rolą Felka w filmie „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego (urodzonego zresztą w Częstochowie). Potem wziął udział w takich produkcjach jak: „W głębi lasu”, „Kruk. Czorny Woron nie śpi”, „Planeta Singli. Osiem historii”, „Kryptonim Polska” czy „Dzień Matki”.

Od 2022 r. związany jest z kieleckim Teatrem TeTaTeT. Na częstochowskiej scenie zadebiutował wraz z początkiem sezonu 2023/2024. Gra Łukasza w „Polowaniu” Ishbel Szatrawskiej, w adaptacji i reżyserii Piotra Pacześniaka. Niedawno zaprezentował się zaś w najnowszym spektaklu częstochowskiego teatru, jako Wacław w „Zemście” Aleksandra Fredry w adaptacji Joanny Drozdy i Michała Głaszczki. I to właśnie ten spektakl będzie najbliższą okazją, żeby zobaczyć Czajkowskiego na scenie. Pokazy „Zemsty” zaplanowano 17, 18, 19, 20 i 21 stycznia.

Macduff z „Mabketa”, Haruki z „Jak zostać smokiem?”

middle-makbet1.jpg

Z kolei Mariusz a Urbańca częstochowska publiczność poznała wcześniej. W 2022 r. André Hübner-Ochodlo powierzył mu rolę Macduffa, w „Makbecie”, 13 spektaklu, który reżyser zrealizował na tej scenie (tuż po premierze powtarzano, że jego obecność w teatrze nie powinna być tylko gościnna, a stała). W tym samym sezonie urodzony w Częstochowie aktor zagrał też jednego z łotrzykowskich baobabów w przedstawieniu „Mały Książę. Opowieść” w reżyserii Agnieszki Baranowskiej (i to właśnie jego ustami mówi tytułowy bohater). W bieżącym sezonie artystycznym Urbaniec znów trafił do serc najmłodszej publiczności, gra bowiem główną rolę Harukiego w doskonałym „Jak zostać smokiem?”, wyreżyserowanym przez Karolinę Okurowską-Wabnic.

Tyle wiemy ze sceny, a coś więcej? Oto kilka szczegółów. Urbaniec jest absolwentem IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie (wybrał kierunek: aktorstwo dramatyczne). Zagrał jedną z głównych ról w filmie „Apokawixa" w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

middle-jak.jpg

W mniejszych rolach można go zobaczyć m.in. w filmach: „Chłopi” (reż. Dorota Kobiela), „Znachor” (reż. Michał Gazda) czy „Raport Pileckiego” (reż. Krzysztof Łukaszewicz), a także serialach: „Papiery na szczęście”, „Szadź 2”, „Rysy” czy „Młody Piłsudski”.

W dorobku 29-letniego aktora są również role w spektaklach „Mizantrop” (reż. Jan Englert) na deskach Teatru Narodowego w Warszawie oraz „Capri - wyspa uciekinierów” (reż. Krystian Lupa) w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest jednym z członków kolektywu Kolejny Teatr.

Częstochowska scena ma dla Mariusza Urbańca kolejne wyzwanie. Zastąpi bowiem Adama Machalicę w spektaklu „Stopklatka” wspomnianej już Agnieszki Baranowskiej. Ten tytuł grany będzie 26 stycznia o godz. 10.00 i 12.30, po pokazach zaplanowano spotkania z aktorem.

O bilety na „Zemstę” i „Stopklatkę” należy pytać w kasie przy ul. Kilińskiego 15.

Fot. Piotr Dłubak/ Teatr im. Adama Mickiewicza


Cykle CGK - Autorzy