SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Łukasz Kolewiński

Jubileuszowa legenda po zbóju

12 stycznia 2024
Udostępnij

W grudniu Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” świętował 45. urodziny. Jubileusz uczcił spektaklem „Legenda po zbóju”, jednak nie wszystkim chętnym udało się zobaczyć ten tytuł. Pora na powtórkę, na którą Zespół zaprasza 20 stycznia.

middle-zboj1.jpg

Zaczynał 45 lat temu jako Międzyzakładowy Zespół Pieśni i Tańca Włókniarzy „Częstochowa”. Jego siedzibą były Zakłady „Warta”. Potem przejął go Wojewódzki Dom Kultury (dziś to ROK), a w 1988 r. patronat nad nim objęła - na dwa lata - PWSS „Społem”. Zanim „Częstochowa” stała się oficjalnie zespołem OPK „Gaude Mater”, pomocy udzielało też Liceum Wojskowe. Dziś ZPiT działa w strukturze Miejskiego Domu Kultury.

Koncert w obu Amerykach

Podsumować te cztery i pół dekady działalności w kilku zdaniach nie tak łatwo. Wymienię więc tylko kilka osiągnięć. Reprezentant Częstochowy jako pierwszy polski amatorski zespół folklorystyczny występował w Chinach, uczestniczył także w Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Brazylii. Koncert z okazji 20-lecia Zespołu otrzymał tytuł „Wydarzenia roku”, przyznany przez czytelników częstochowskiej „Wyborczej”. To samo wyróżnienie spotkało widowisko „Carmina Burana” Carla Orffa, realizowane z Filharmonią Częstochowską. ZPiT przygotowywał wspólnie z Teatrem Wielkim w Łodzi dwie opery Moniuszki - „Straszny dwór” oraz „Halkę”, a także częstochowską inscenizację „Krakowiaków i górali” Bogusławskiego. Twórczość Zespołu zabrzmiała w odległych zakątkach świata, bowiem koncertował w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i niemal wszystkich krajach Europy…

Ponad 2 tys. wychowanków

middle-zboj4.jpg

Swój dorobek częstochowska grupa folklorystyczna podsumowała 16 grudnia podczas jubileuszowej gali w Filharmonii Częstochowskiej. Uroczystość poprowadził aktor i tancerz Szymon Kowalik, od lat związany z zespołem. Były okolicznościowe przemówienia, w tym gratulacje złożone przez prezydenta miasta. I tu organizatorom należą się ukłony, bo zrezygnowano z zastępu dat i przeglądu wydarzeń (a tego typu okoliczności „proszą” się o podobne rozwiązania). Zamiast tego każdy z gości dostał program z najważniejszymi informacjami (z którego teraz skrzętnie korzystam), a skupiono się na sednie, nieprzerwanej działalności i tym, że przez te lata „Częstochowa” wykształciła ponad 2 tys. młodych ludzi, ucząc ich śpiewu i tańca ludowego, ale też szacunku dla tradycji oraz historii kraju. Jak podkreślano ze sceny: z takim „bagażem” żyje się potem lepiej.

Oczywiście nie mogło zabraknąć jubileuszowych podziękowań. Gromkimi oklaskami nagrodzono Danutę Morawską, która przez przeszło 30 lat prowadziła ZPiT. Zmiana warty nastąpiła jeszcze w 2022 r. Koncertem „Oj Dana, Dana” podziękowano nie tylko wieloletniej kierowniczce, ale też reszcie kierownictwa - Teresie Kurek, Jarosławowi Świątkowi i Małgorzacie Morawskiej.

Młoda krew zespołu

middle-zboj2.jpg

Młodą krew stanowią dziś: Michał Knaś (kierownik artystyczny), Maria Pospieszalska (kierownik organizacyjny), Zuzanna Gadzinowska (przygotowanie wokalne), Agnieszka Krzemińska i Małgorzata Modrzycka (przygotowanie strojów i scenografii).

I to właśnie ta piątka odpowiadała za spektakl „Legenda po zbóju”, który obejrzeliśmy na scenie filharmonii. ZPiT postanowił zajrzeć do jurajskich grot i udowodnić, że nie tylko Janosik był dobrym zbójem. Ten z jubileuszowego przedstawienia grasował w okolicach Niegowej, Skarżyc czy Mirowa. Legenda o nim splata to, co niezmienne, miłość, zazdrość, wiarę, odwagę, strach…

Tytułową rolę ze zbójecką swadą zagrał Jan Krzemiński, w obsadzie wyróżnieni zostali również: Patryk Latos (brat zbója), Szymon Kowalik (murgrabia), Aleksandra Kała i Weronika Marciniak (pasterki), Amelia Paradowska (panna spod Częstochowy), Gabriela Rataj i Mateusz Solski (służba dworska), Eliza Nitecka (staruszka), Krzysztof Dederko (łotr), Zygmunt Woźniak (ksiądz), Maria Maciąg (dziewczynka spod Żywca) i Hanna Polaczek (dziewczynka spod Częstochowy). W sumie na scenie wystąpiło kilkudziesięciu wykonawców, z których najmłodsi mieli po kilka lat.

Kto chce dołączyć?

middle-zboj7.jpg

Roztańczony spektakl nagrodzono oklaskami na stojąco. I pewnie w tym momencie, w przynajmniej kilkunastu głowach, narodził się pomysł, żeby spróbować swoich sił na scenie i dołączyć do zespołu. Na okazję nie trzeba długo czekać, bo 23 stycznia o godz. 17.00 w siedzibie Zespołu (ul. Szczytowa 28/30, wejście od ul. Górskiej) odbędą się nabory dla kandydatów w wieku od 8 do 18 lat.

Dla tych, którzy zamiast śpiewać i tańczyć, wolą oglądać, ZPiT ma powtórkę z „Legendy po zbóju”. Zaprezentuje ją 20 stycznia o godz. 17.00 na scenie Miejskiego Domu Kultury (ul. Łukasińskiego 50.68).

Fot. Łukasz Kolewiński


Galeria zdjęć

11 stycznia 2024
Łukasz Kolewiński
Spektaklem „Legenda po zbóju” Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” uczcił 45-lecie działalności. Jubileuszowa gala odbyła się 16 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej

Cykle CGK - Autorzy