SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Sztuka Obecności

1 grudnia 2022
Udostępnij

Jaka jest młoda polska sztuka? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali organizatorzy 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika. Najlepsze prace można podziwiać w Sali Śląskiej Miejskiej Galerii Sztuki.

middle-DSC_1581.jpg

Historia konkursu, odbywającego się jako triennale, sięga 2001 roku. Jego adresatami są artyści profesjonalni – w tym studenci i absolwenci kierunków artystycznych wyższych uczelni.

Dlaczego patronem wydarzenia uczyniono zmarłego tragicznie w 1997 r. częstochowskiego malarza? Zadecydowały o tym mistrzostwo formy i indywidualny styl Michalika, a także fakt, że wynikały one przede wszystkim z talentu ale też w znacznej mierze z wielkiej pracowitości artysty oraz jego wytrwałości w dążeniu do samodoskonalenia. W twórczości mistrza martwych natur dominowały siła wyrazu, intelekt, metafora. I właśnie te wartości – warsztatowe i intelektualne – organizatorzy konkursu chcą zaszczepić w młodych twórcach.

Siódmej odsłonie przedsięwzięcia, organizowanego przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie, towarzyszy temat wiodący – „Obecność”. Jego koordynatorkami, z ramienia MGS, zostały Joanna Matyja i Barbara Szyc. Sam konkurs miał dwuetapową formułę. W pierwszej, pod ocenę trafiło 120 prac. Spośród nich wybrano 53, nad którymi obradowano w ramach drugiego etapu.

Posiedzenie jury odbyło się 25 października, a werdykt zależał od Alicji Klimczak-Dobrzanieckiej, Włodzimierza Karankiewicza, Mariana Panka i Anny Paleczek-Szumlas (dyrektor MGS). Zgodnie z ich decyzją wyłoniono troje laureatów nagród regulaminowych, wskazano też cztery wyróżnienia honorowe (po jednym od każdego z jurorów). Na wystawę pokonkursową trafiły wszystkie 53 prace zakwalifikowane do drugiego etapu.

middle-DSC_1588.jpg

Laureatką I nagrody została Paulina Bobak i jej praca „Nieobecni?”. Drugą z nagród otrzymał Mateusz Pawełczyk za obraz „Są ze mną zawsze, jak cień”. Nagroda Starosty Częstochowskiego trafiła w ręce Justyny Maksajdy. Doceniono nią cykl prac „teraz/chwila obecna: dzień 0, dzień 14 i dzień 37”. Wyróżnienie honorowe Alicji Klimczak-Dobrzanieckiej wręczono Iwonie Ogrodzkiej za pracę „Ogród Clary Immerwahr”. Anna Paleczek-Szumlas wyróżniła Wojciecha Szybista za pracę „Pasterz”. Swoje wyróżnienie Włodzimierz Karankiewicz przyznał Izabeli Siemiątkowskiej za cykl prac „Obieranie ziemniaków”, zaś Marian Panek postanowił docenić Michalinę Urbaczkę i jej pracę „Obecność”.

Wręczenie nagród i wyróżnień połączono z otwarciem wystawy. Wernisaż odbył się 24 listopada w Sali Śląskiej MGS.

middle-DSC_1601.jpg

- Regulamin konkursu zakład kategorię wiekową do 35. roku życia, chociaż, jeśli tak się dobrze zastanowić, to niezwykle płynna kategoria. Trudno bowiem określić, czym jest dzisiaj pokolenie tytułowych „młodych artystów”. Jak zdefiniować tę młodość artystyczną? – mówiła podczas wernisażu Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki. - W przypadku takich wystaw jak ta, która jest ekspozycją zbiorową, wręcz pokoleniową, warto sobie postawić pytanie: czy bardziej chodzi o pokazywanie i wyszukiwanie cech wspólnych, tego, co artystów łączy, czy raczej o prezentowanie potencjału, indywidualizmu, kierunku przyszłości. Myślę, że – mimo wszystko – udało nam się oddać przede wszystkim wspólnotę: odbioru świata, postrzegania rzeczywistości, refleksji, emocji, a być może i niepokojów, bo czasy mamy niespokojne. W prezentowanych obrazach trudno wskazać jednolite wątki, ale przy uważnym oglądaniu zwiedzający na pewno tę wspólnotowość dostrzegą.

middle-DSC_1615.jpg

Nagrody wręczyli wspólnie: Joanna Matyja oraz przedstawiciel komisji – Włodzimierz Karankiewicz, który przypomniał, że zasiadał również w jury pierwszej edycji konkursu.

- Mam nadzieję, że ta wystawa będzie krokiem w rozwoju dla wszystkich autorów, których prace prezentujemy. Choć droga to niełatwa, nie da się jej do końca zaplanować. Malujemy, tworzymy, ale mamy dużo wątpliwości, stawiamy wiele znaków zapytania. Jednak udział w tej ekspozycji potwierdza słuszność wyboru tej drogi – podkreślał juror.

Efekt 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika można oglądać do 29 stycznia 2023 r.

Fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki






Cykle CGK - Autorzy